Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

AMU ocení Zlatou medailí žijící legendu české dokumentaristiky Karla Vachka

Kultura

  17:02
Akademie múzických umění v Praze (AMU), která slaví 70 let od svého vzniku, ocení filmové dílo proslulého dokumentaristy a dlouholetého pedagoga Filmové a televizní fakulty (FAMU) Karla Vachka. Na večeru 30. září v Městské knihovně mu udělí Zlatou medaili AMU. Večer, který bude zároveň oslavou Vachkových 75. narozenin, obohatí promítání jeho unikátních filmových materiálů.

Režisér Karel Vachek. foto: FAMU

„Zlatá medaile AMU je nejvyšší ocenění, které rektor školy uděluje významným českým i mezinárodním odborníkům a umělcům, kteří na Akademii múzických umění v Praze působili jako pedagogové. Za FAMU jsou jejími držiteli i režiséři Jan Švankmajer, Věra Chytilová, Ivan Passer a kameraman Ilja Bojanovský,“ uvedla mluvší FAMU Lenka Eidlpesová.

Městská knihovna v Praze ve spolupráci s FAMU v rámci tohoto večera s Karlem

Vachkem uspořádá besedu doplněnou o projekci jeho méně známých filmů z 60. let - zakázaného Armádního filmového magazínu a školního snímku Malíř Kamil Lhoták, který vznikl v roce 1959. Následovat bude čtení ze scénáře připravovaného Vachkova filmu Komunismus.

„Na závěr večera promítneme ukázku z teprve nedávno objeveného Vachkova materiálu, zachycujícího okupaci Československa v srpnu 1968. Tyto šokující záběry byly téměř 50 let považovány za ztracené, veřejně budou představeny poprvé,“ dodala.

V rámci večera proběhne také slavnostní křest osobité knihy-dialogu Generace Jihlava, ve které se jedna z nejvýznamnějších polistopadových filmařských generací potkává s některými z nejinspirativnějších filmových publicistů současnosti.

Podle proděkana FAMU Martina Řezníčka Vachkovo dílo právem budí kontroverze. „Jak

ale jinak by měl dokumentární film působit, pokud jde až ke kořenům podstaty, o které vypovídá? Považuji přínos Karla Vachka pro naši kinematografii za zcela zásadní. A stejně tak i jeho přínos pro FAMU, kde právě díky jemu vznikl originální svobodný tvůrčí prostor, ve kterém se mohou svobodně rozvíjet nové talenty české dokumentaristiky,“ komentoval to Řezníček, který Vachka na Zlatou medaili AMU nominoval.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...