Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel Andy Fletcher, zakladatel a klávesista Depeche Mode. Bylo mu 60 let

Andy Fletcher během pražské zastávky Depeche Mode v rámci jejich Global Spirit Tour (24. května 2017) foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ve věku šedesáti let zemřel Andy „Fletch“ Fletcher, zakladatel a klávesista britských Depeche Mode. Skupina to ve čtvrtek večer oznámila na sociálních sítích. Předloni ho coby člena kapely uvedli do Rokenrolové síně slávy.
  22:17

V prohlášení na sociálních sítích skupina uvádí, že je šokována a naplněna smutkem předčasným úmrtím drahého přítele, rodinného člena a člena skupiny Andyho „Fletch“ Fletchera.

„Fletch měl skutečně zlaté srdce a vždycky tu byl, když jste potřebovali podporu, popovídat si, zasmát se nebo si dát studenou pintu. Soucítíme s jeho rodinou a prosíme vás, abyste na ně mysleli a respektovali jejich soukromí v těchto těžkých chvílích,“ dodala skupina.

Fletcher, známý během své kariéry pod přezdívkou „Fletch“, se narodil v roce 1961 v Nottinghamu. Přestěhoval se do Basildonu, kde na konci 70. let založil po boku Martina Gorea a Vince Clarka kapelu Composition Of Sound. S příchodem zpěváka Dava Gahana si změnili jméno na Depeche Mode. Mezi největší hity patřily písně jako New Life a Just Can’t Get Enough, později Personal Jesus, Enjoy The Silence a I Feel You

Po odchodu Clarka, který založil duo Yazoo a poté Erasure, se Gore stal hlavním skladatelem a s příchodem Alana Wildera do sestavy skupina zaznamenala na konci 80. a na začátku 90. let mezinárodní úspěch. Díky vynikajícím albům Black Celebration, Some Great Reward, Music For The Masses nebo Violator se Depeche Mode stali zbožňovaným kultem. Velkou roli v tom sehrála i jejich odtažitá, tajuplně dráždivá image, na níž se velkou měrou podespsal fotograf a režisér klipů Anton Corbijn.

Andy Fletcher nebyl skladatelsky nebo instrumentálně nepostradatelný člen. Na tvorbě materiálu se nijak nepodílel, rovněž tak na studiových pracích. Proč by se prý měl mořit s nahráváním basového syntezátorového partu, když ho Alan Wilder nebo Martin Gore natočí rychleji a lépe. Na koncertech plnil ponejvíce roli „roztleskávače“ davů, přesto ke skupině neodmyslitelně patřil. Staral se o chod vnitřních věcí, byl jednou z tváří Depeche Mode. S jeho skonem skupina přišla o část své duše, to je neoddiskutovatelné.

Autoři: ,