Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antikrist je můj splněný sen

Kultura

  10:24
PRAHA - Charlotte Gainsbourg získala v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Na letošním festivalu ji ocenili za roli ve snímku Larse von Triera Antikrist. Charlotte Gainsbourg poskytla LN rozhovor.

Vítězka v Cannes. Sázka na riskantního Antikrista se herečce na festivalu vyplatila. foto: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT AFP

* LN V Cannes jste soutěžila s filmem Antikrist režiséra Larse von Triera, který otevřenými scénami sexu a násilí vzbudil kontroverzní reakce. Co vás na jeho scénáři zaujalo?

Scénář se mi líbil, miluju Larsovy filmy a chtěla jsem s ním pracovat. Bylo to drsné: zažívala jsem extrémní emoce, ale zároveň to bylo osvobozující. Nemusela jsem mít žádné zábrany, žádnou autocenzuru a Lars mě neustále tlačil na hranice mých možností.

* LN Co si myslíte o diametrálně odlišných ohlasech na Antikrista?

Nic lepšího nás nemohlo potkat. Takovýhle film nemůže vyvolat jednomyslné přijetí, vzbuzuje diskusi. Největší strach jsem měla z toho, že se se mnou o něm lidé budou stydět mluvit nebo že ho přijmou lhostejně. A to se nestalo. Antikrist klade otázky a nedává jasné odpovědi.

Charlotte Gainsbourg

Narodila se v roce 1971 v Londýně, ale vyrůstala v Paříži. Je dcerou britské zpěvačky a herečky Jane Birkinové a francouzského bouřliváka Serge Gainsbourga, který rovněž spojoval hudební a filmovou kariéru. S otcem ve třinácti letech nazpívala skandální duet Lemon Incest. Letos jí vychází čtvrté album. Coby herečka se objevila ve filmech Beze mě: Šest tváří Boba Dylana, Nauka o snech nebo 21 gramů. Na letošním festivalu v Cannes získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon za roli ve snímku Larse von Triera Antikrist. Je vdaná za režiséra Yvana Attala, s nímž má syna a dceru.* LN O von Trierovi se říká, že je misogyn...

Nevěřím tomu, že by Lars ženy nerespektoval. Bojí se jich, ale neuráží je. Staví je do pozice, která je možná temná, násilná a zlá, ale rozhodně silná.

* LN Jak se vám s ním pracovalo?

Odmítal se mnou rozebírat scénář, musela jsem si v něm najít vlastní logiku. Lars nebyl tvrdohlavý nebo zaťatý, prostě jen říkal, že k tomu nemá co říct.

* LN Prý jste si scénář hustě popsala poznámkami. Jakými třeba?

Potřebovala jsem si pro film i pro svou postavu vytvořit strukturu. Přemýšlela jsem, o čem která scéna je, jaké v ní mám emoce, co moje repliky znamenají...

* LN Působíte jako st\ydlivka, ve filmu přitom procházíte velmi exaltovanými stavy a odhalujete se. Jak se vám podařilo odhodit zábrany?

Vím o tom, že působím křehce, ale umím být i silná. A myslím, že hodně stydlivých lidí touží po jediném: moct se pořádně vykřičet. Je radost nechat se tlačit k extrému, chce to jen vzájemnou důvěru. Já jsem Larsovi důvěřovala naprosto.

* LN Antikrist obsahuje scénu ustřihnutí klitorisu. Myslíte si, že je v něm nezbytná?

Ano, protože ji tam potřeboval Lars. Potřeboval jí vyjádřit určité gesto. To zohavení vyjadřuje pocit viny mojí postavy.

* LN Co na vaši práci říkal manžel?

Pochopil, že pracovat s Larsem je pro mě splněný sen. Ale moc se o tom se mnou nebavil: být jím, tak taky nechci znát každý detail. Výsledek nicméně viděl a je na mě pyšný. Při natáčení pro mě byl důležitější kontakt s matkou, která kdysi taky udělala pár kontroverzních věcí - třeba píseň a film Je t’aime... moi non plus. Velmi mě podporovala a říkala, že to pro mě bude úžasná zkušenost. Měla pravdu.

* LN Myslela jste na to, že Antikrista jednou uvidí vaše děti?

Máma natočila Je t’aime... když mi byly čtyři, viděla jsem to v osmnácti. Nestyděla jsem se, byla jsem na ni hrdá. Je uklidňující vědět, že ze mě vyrostl celkem normální člověk, i když moje matka dělala věci, které byly ve své době považovány za skandální. Takže myslím, že i moje děti budou v pohodě.

* LN Natáčení tak exaltovaného filmu muselo být dost náročné. Jak jste při něm relaxovala?

Natáčeli jsme dva měsíce v úplně nudné díře asi hodinu od Kolína nad Rýnem. Pracovní dny nebyly dlouhé, kolem páté už jsem bývala na hotelu. Vysedávala jsem v pokoji, sledovala BBC, civěla do zdi, snažila se přijít s vlastními interpretacemi toho, čím ve filmu procházím. Vařila jsem si v hotelové kuchyňce, občas mě můj herecký partner Willem Dafoe s manželkou pozvali k sobě na večeři, to pro mě byl svátek. Každý víkend jsem se vracela do Paříže: potřebovala jsem se nadechnout, vidět se s dětmi. Bála jsem se z toho divného místa odjet, ale zároveň jsem se tam bála vracet. Poslouchala jsem hodně hudby, těžké věci: Mahler, Carmina burana... Taky jsem si četla o čarodějnicích, protože se jimi zabývá i moje postava. Vlastně to odpočinek ani moc nebyl. Měla jsem o čarodějnicích noční můry, jako bych se vracela do dětství a bála se zase bubáků.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat