Dnes, v úterý 14. dubna, se uskutečnil den otevřených dveří pro média, kde České muzeum výtvarných umění informovalo o konceptu rozmístění jednotlivých částí budoucího Centra umění v Kutné Hoře. V prostorách zrekonstruované Jezuitské koleji je v současné době umístěn depozitář Českého muzeu výtvarných umění. V červnu letošního roku budou zprovozněny kanceláře ČMVU. Vzhledem k tomu, že nedílnou součástí prostoru je i přilehlé nádvoří a park, je slavnostní otevření celého rozsáhlého areálu stanoveno na jaro 2010.
V rámci dne otevřených dveří byl také představen nový kurátor muzea pan Mgr. Ondřej Chrobák, který nastínil výstavní program a představil základní koncept areálu v Kutné Hoře. Podle jeho slov bude detailní koncepce výstavního programu ČMVU a koncepční využití Jezuitské koleje dokončena k 1. květnu 2009. Pan Jan Třeštík, pověřený řízením ČMVU, pak specifikoval nejdůležitější kroky nutné pro zprovoznění areálu: jsou jimi detailní dokončení rekonstrukčních prací, exteriérů, nádvoří, parku a vytvoření kancelářského zázemí pro zaměstnance muzea.
"Kutnohorské Hradčany"
Bývalá Jezuitská kolej v Kutné Hoře bude fungovat jako velkoryse koncipované kulturní centrum – Centrum umění Kutná Hora, postavené na dialogu stálých i proměnných expozic, pracujících s hmotnými artefakty a komplexem celého spektra živých kulturních aktivit. Dosud byla kolej v rekonstrukci Českým muzeem výtvarných umění v Praze.
Záměr jezuitských stavitelů naznačit v Kutné Hoře „královskou cestu“ od chrámu sv. Barbory k Vlašskému dvoru podobnou té, která v Praze spojuje Klementinum s Pražským hradem, vedl k vytvoření galerie soch na mostě před Jezuitskou kolejí. Autorem galerie – s výjimkou pozdějšího Jana Nepomuckého – byl František Baugut, který vložil do kamene svou představu dvanácti jezuitských světců, mj. Ignáce z Loyoly, Františka Xaverského a svatého Václava.