Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Artbanka nabízí umění k pronájmu

Kultura

  11:32
PRAHA - Mladé začínající umělce podpoří projekt Artbanka, který nedávno odstartoval v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary. Rada kurátorů vybere z absolventů vysokých výtvarných škol ty, jejichž tvorba je nejzajímavější, a Artbanka od nich odkoupí několik děl. Ta nabídne k ročnímu pronájmu za 4000 až 10.000 korun různým institucím.

Artbanka foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Artbanka už v první fázi nakoupila díla za miliony korun od 37 umělců.

Artbanka spolupracuje s kurátory a pedagogy z celé republiky, sleduje nejen studenty pražských, ale i moravských a slovenských výtvarných škol. V databázi Artbanky nyní figurují umělecká díla od Aleny Adamíkové, Marka Číhala, Jakuba Janovského, Denisy Krausové, Josefa Mladějovského, Martina Nytry či Dragany Živanovičové. Některá z těchto jmen už se objevila v různých soutěžích, jiní mladí umělci jsou ale v podstatě neznámí.

Přehlédnuté talenty

"Přestože současnou scénu sleduji, podařilo se nám objevit několika talentů, jež bychom zřejmě bez podobného setkání nad dokumentacemi přehlédli," uvedl šéfkurátor Galerie hlavního města Prahy Karel Srp, který je jedním z členů kurátorské rady.

Artbanka

Rada bude zasedat vždy dvakrát ročně, na přelomu února a března a na přelomu srpna a září. Díla studentů se objeví v databázi Artbanky, ta z nich, která budou aktuálně nabízena k pronájmu, zájemci naleznou na internetových stránkách www.artbanka.cz.

Co si vybrat do obýváku?

Část nabízených děl je nyní k vidění v galerii Dvorak Sec Contemporary (čti Dvořák Šec) v pražské Dlouhé ulici číslo 5. Výstava se jmenuje Artbanka | Kick off a otevřena je do 22. dubna. Vstup zdarma. Více na www.dvoraksec.com

Důležitou součástí projektu se stane propagace děl a jejich autorů. Artbanka se bude snažit informovat o svých umělcích v českých i zahraničních médiích a prosazovat je do galerií i na mezinárodní veletrhy.

Cílem je rovněž nabídnout začínajícím umělcům odbornou a právní pomoc. Podobný projekt funguje už asi tři desítky let v Kanadě a Austrálii, v České republice vzniká něco takového poprvé.

Artbanka

Prvním nájemcem je Poštovní spořitelna Era, která je generálním partnerem projektu. Artbanka má rozjednané i další subjekty, zatím ale není nic jistého. Zakladatelé projektu nicméně věří, že instituce o pronájem uměleckých děl projeví zájem. Z výtěžku za pronájmy vznikne fond určený na nové akvizice a další projekty podporující mladé umění.

Galerie Dvorak Sec Contemporary vystavuje ode dneška do 22. dubna práce stěžejních autorů Artbanky. Lidé si mohou prohlédnout pět desítek děl, která tvoří asi třetinu současného depozitního základu Artbanky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!