Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Arvo Pärt v podání Estonců dnes v Praze zahájí Respect festival

Kultura

  15:00
PRAHA - Estonský hudební ansámbl Hortus Musicus dnes v pražském Rudolfinu zahájí 18. ročník přehlídky world music Respect festival. Hlavní festivalový open-air se uskuteční 13. a 14. června v pražském parku Ladronka. Hlavní hvězdou přehlídky bude Afričan Salif Keita. V rámci doprovodných akcí se uskuteční například 1. června v Paláci Akropolis dvojkoncert, kde zahraje veterán etiopského jazzu Hailu Mergiu. Doprovodí ho australská rytmika s bubeníkem Tony Buckem a Mikem Majkowskim na kontrabas.

Estonský soubor Hortus Musicus. foto: Reprofoto

„Zahajovací koncert symbolizuje překračování žánrových hranic, které bylo od počátku ústřední vizí Respektu. Estonský Hortus Musicus je ve svém žánru řazen do první ligy,“ uvedl ředitel Respect festivalu Borek Holeček. Dodal, že v jeho repertoáru, zaměřeném na nejnáročnější posluchače, se prolíná renesance s mimoevropskou hudbou i soudobou tvorbou včetně skladeb Arvo Pärta, komponovaných přímo pro ansámbl.

Salif Keita.

V hlavním festivalovém programu 13. a 14. června se kromě Salifa Keity představí britsko-indická zpěvačka Susheela Ramanová, marseillský vokální sbor Lo Cor de la Plana a kytarista Paolo Angeli ze Sardinie, jehož unikátní přístup k nástroji kritika označuje za spojovací článek mezi avantgardistou Fredem Frithem a zpěvačkou Björk.

Kromě hudby bude pro návštěvníky již tradičně připraven dětský program, interaktivní instalace, stánky s exotickými jídly, prodej hudebních nosičů a literatury nebo stánky neziskových organizací. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

Více informací o festivalu, jehož krédem je mapování odlišných kultur a dosud neznámé hudby, je na www.respectfestival.cz.

 

Autoři: ,