Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Assange festivalovým porotcem. Filmy mu pošlou do Ekvádoru

USA

  13:01
LONDÝN - Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange je členem poroty britského filmového festivalu Raindance. Filmy mu budou doručeny na DVD na ekvádorskou ambasádu v Londýně, kde Assange už přes rok pobývá, informovala BBC. Festival se uskuteční od 25. září do 6. října v britské metropoli.

Julian Assange foto: REUTERS/Sunshine Press

Česká stopa na Raindance

Na festivalu Raindance v roce 2007 uspěla irská hudební romance Once, na níž se podílela česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová. Snímek získal hlavní cenu v kategorii nejlepší zahraniční film.

V porotě prestižního festivalu nezávislé filmové tvorby zasednou také britský herec Jason Flemyng, zpěvák skupiny Portishead Beth Gibbons a spisovatel Robert Rankin.

"Tyto porotce jsme si vybrali, protože jsou to zajímaví lidé," řekl BBC zakladatel festivalu Elliot Grove. "Myslím, že za pět nebo deset let, až se budeme zabývat čímkoli kolem sociálních médií, příběh o WikiLeaks bude precedenčním případem, podle něhož k tomu budeme přistupovat," dodal Grove.

Assange se na filmy podívá na ekvádorské ambasádě v Londýně, kam se uchýlil v červnu roku 2012, když soud odmítl jeho odvolání proti vydání do Švédska, kde je viněn ze sexuálních deliktů. Australan obvinění popírá a na ekvádorské ambasádě pobývá z obavy, že by mohl být nakonec vydán do USA a tam souzen za zveřejňování utajovaných informací.

"Julian, jako mnoho filmařů a porotců, se nebude moci zúčastnit přímo," řekl Grove. "Naštěstí nepobývá daleko od nás, takže pošleme DVD," potvrdil Grove.

Hrdinou filmu se stal i samotný Assange. Režisér Bill Condon o něm natočil film The Fifth Estate, který má dnes světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v kanadském Torontu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...