Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autor bestsellerů Haruki Murakami pozoruje duši a pak o ní píše

Kultura

  12:15
TOKIO - Úspěšný japonský spisovatel se po osmnácti letech objevil v Japonsku na veřejnosti a vystoupil na univerzitě v Kjótu.

Haruki Murakami foto: ČTK / AP

Vstupenky na seminář s názvem Pozoruj duši a piš o ní dostalo jen 500 zájemců. Novinářům bylo zakázáno fotografovat i filmovat. Murakami, který byl v minulých letech navrhovaný na Nobelovu cenu, hovořil o své tvorbě a také o sobě.

Psaní přirovnal k sestoupení do druhého podzemí vlastní duše, kde už si nejste jisti, kudy vedou chodby. "Spisovatelé i hudebníci, kteří chtějí něco vytvořit, musejí sestoupit a najít průchod do druhého podzemí. I já tam chci vstoupit, a přitom zůstat duševně zdráv," řekl Murakami, který přišel v lososově zbarvených kalhotách, zeleném saku a coby vášnivý běžec i v modrých teniskách.

Řekl, že si cení soukromí a nechce být na ulici snadno k poznání. "Prosím, považujte mne za ohrožený druh a dívejte se na mne zpovzdálí. Jestliže se mne náhodně dotknete, může mě to zastrašit a kousnu. Buďte, prosím, opatrní," řekl.

Zavržen přáteli

V Japonsku se autor knižních bestsellerů na veřejnosti naposledy objevil v roce 1995, těsně po zemětřesení, jež srovnalo se zemí část města Kóbe.

Jeho letošní seminář byl věnován památce klinického psychologa a Murakamiho přítele Hajaa Kawaie. Konal se ani ne měsíc po zahájení prodeje Murakamiho nejnovějšího díla Shikisai wo Motanai Tazaki Tsukuru to Kare no Junrei no Toshi (Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho roky putování). Kniha jde velmi rychle na odbyt, což se ale očekávalo, takže vydavatel nechal předem natisknout milion kopií.

Dílo je zatím k dispozici pouze v japonštině. Ostatní romány byly přeloženy do čtyřiceti jazyků a Murakami střídavě pobývá v Japonsku a v USA. Jeho předposlední, třídílný román s názvem 1Q84 byl vyprodán už první den a do měsíce se ho prodalo milion výtisků.

Román o Cukuru Tazakim se mu prý trochu rozrostl, protože se rozhodl rozšířit i postavy vedlejších hrdinů. Pojednává o tom, jak se hrdina vyrovnává se zavržením ze strany přátel. "Zpočátku jsem chtěl psát v náznacích jako ve svých minulých dílech, ale pak mě zaujali reální lidé. Postavy se začaly vyvíjet, dostal jsem se do zajetí mezilidských vztahů," vysvětloval autor.

Tazaki je šestatřicetiletý architekt železničních nádraží, který se vrátí do Nagoji ve středním Japonsku a pak cestuje a dostane se až do Finska, aby zjistil, proč ho před šestnácti lety zavrhli nejlepší přátelé - dva chlapci a dvě dívky.

"Chápu, jak těžké je být odvržen. Postavíte kolem svého srdce citovou hráz, ale po chvíli se vzchopíte a jdete dál. Takový příběh jsem chtěl napsat," řekl o knize spisovatel, který se kromě vlastního psaní věnuje také překladům americké literatury. Mezi jeho díly, která vyšla v češtině, je Norské dřevo, Kafka na pobřeží nebo eseje O čem mluvím, když mluvím o běhání.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...