Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autor fantasy Terry Pratchett míří do Prahy. Se čtenáři se ale nesetká

Kultura

  14:29
PRAHA - Do Prahy zavítá slavný britský autor fantasy knih Terry Pratchett. V neděli se zúčastní derniéry hry Maškaráda aneb Fantom Opery v Divadle v Dlouhé. Setkání se čtenáři neplánuje.

Terry Pratchett foto: YouTube

Cesta Pratchetta do Česka je spíše soukromá, kromě návštěvy divadla neplánuje autogramiádu ani veřejné čtení, řekl Petr Matějka z nakladatelství Talpress, které vydává Pratchettovy knihy v České republice.

Odkud Pratchetta znáte?

K Pratchettovým nejslavnějším dílům patří knihy ze série Úžasná Zeměplocha, která zahrnuje 35 knih, řadu povídek, map a dalších publikací. V češtině naposledy vyšla jeho kniha Nevídaní akademikové.

V 90. letech byl Pratchett nejprodávanějším britským autorem.

Divadlo v Dlouhé uvádí hru Maškaráda aneb Fantom Opery, inscenované na motivy jeho knihy, od dubna 2006. Uvedlo již 80 repríz. Hra se stala komedií roku 2006 na Grand Festivalu smíchu v Pardubicích. Pod dramatizací a režií inscenace je podepsána Hana Burešová. Rolí se ujali Naďa Vicenová, Jaroslava Pokorná, Helena Dvořáková či Miroslav Táborský.

Podle Karoly Štěpánové z Divadla v Dlouhé se Pratchett dostaví krátce před představením a chvíli po něm se v divadle zdrží. Setkání se čtenáři ale neplánuje.

Divadlu pomohl po povodních
Pratchett spolupracuje s Divadlem v Dlouhé delší dobu. Před devíti lety pomohl divadlu zničenému povodněmi. Nadchla ho totiž inscenace Soudné sestry podle jeho knihy. Pratchett tehdy poslal divadlu tisíc liber (tenkrát asi 48 500 korun) a podpořil internetovou tombolu, jejíž výtěžek ve výši 1500 liber (zhruba 72 750 korun) byl rovněž poukázán na povodňové konto divadla.

Hry podle Pratchettových knih se na českých scénách neuvádějí příliš často. Kromě Divadla v Dlouhé se mu věnuje například Moravské divadlo v Olomouci, které uvedlo hry Maškaráda a Muži ve zbrani.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat