Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Balkánský hudební mág Bregović roztančil Staroměstské náměstí

Kultura

  21:19
PRAHA - Balkánský hudebník Goran Bregović dnes na koncertě v Praze roztančil posluchače na Staroměstském náměstí. V rytmu balkánské, řecké, romské i turecké hudby se pohupovalo několik tisíc lidí, a to Čechů, obyvatel bývalé Jugoslávie i náhodných turistů.

Goran Bregovič. foto: Foto Coulour of Ostrava

Potlesk sklízel celý Svatební a pohřební orchestr, který rodáka ze Sarajeva doprovázel. Zaplněné náměstí v centru české metropole přivítalo Bregoviče bouřlivým potleskem.

"Je to náš nejlepší hudebník, který dává vědět ve světě, že Balkán - to není jen válka, ale i obrovská kultura," řekla pětatřicetiletá Janica, která do Prahy přijela s rodiči z Bosny zhruba před patnácti lety.

Právě obyvatelé bývalé Jugoslávie pražský koncert, na nějž byl vstup zadarmo, uspořádali jako výraz díků za pomoc, které se jim v České republice dostalo. "Chceme poděkovat za to, že jste nás přijali mezi sebe," řekl publiku Edib Jaganjac z občanského sdružení Lastavica, které na nápad pozvat Bregoviče do Prahy přišlo.

Pro koncert si skladatel a producent připravil hudbu, kterou fanoušci znají z filmů Emira Kusturici, starší písně i zcela nové z alba Alkohol. Zazněl i výběr z jeho opery Carmen a lyrické skladby. Největší ohlas v publiku však vyvolávaly především balkánské písně.

Bregović se narodil v roce 1950 v Sarajevu, v tehdy ještě komunistické Jugoslávii. Matka byla srbské národnosti, otec Chorvat. Poté, co v Jugoslávii vypukla občanská válka, se usadil v USA, v současnosti žije v Paříži. V emigraci spolupracoval s režisérem Kusturicou, který rovněž pochází ze Sarajeva.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...