Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barokní festival Theatrum Kuks oživí letos rekonstruovaný hospital

Kultura

  17:00
Festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks, který se od 26. do 30. srpna uskuteční na různých místech v Kuksu na Trutnovsku, letos nabídne téměř čtyřicet představení včetně třinácti Kuks se letos znovu otevřel po nákladné rekonstrukci.

Barokní hospital v Kuksu se po dvou letech otevírá. foto: Wikipedia

Slavnostní zahájení festivalu bude ve středu od 17:30 pod kaskádovým schodištěm u Rentzova muzea, následovat bude mimo jiné křest knihy Berty Laufrové nazvané Šporkův Kuks. V sobotu festival uvede například mikro-operu Jana Jiráska Král Lávra v podání Královéhradeckého dětského sboru Jitro, v neděli dopoledne zazní v kostele francouzská barokní mše, na nedělní večer je připraven v sýpce v Heřmanicích barokní přepis hry Romeo a Julie.

Rekonstrukce v Kuksu

Návštěvníci festivalu si také mohou v Rentzově muzeu prohlédnout výstavu miniatur Jindřicha Ulricha nazvanou Vzpomínky na baroko, ta bude otevřená až do konce září. Připravená je také prohlídka kukského vinohradu s jeho zakladatelem Stanislavem Rudolfským. Celofestivalová permanentka stojí 1200 korun, vstupné na jednotlivé dny je možné koupit za nižší ceny.

Festival se uskuteční mimo jiné v areálu hospitalu Kuks, který prošel nákladnou rekonstrukcí za 450 milionů korun. Kromě oprav budov byla součástí rekonstrukce obnova zahrady za hospitalem.

Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je sochařská výzdoba areálu od Matyáše Brauna.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...