Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Beseda u bigbítu je navzdory názvu nejlepší z malých nadžánrových festivalů

Kultura

  7:00
Ve dnech 5. až 6. srpna se uskuteční v Tasově u Veselí nad Moravou 24. ročník festivalu Beseda u bigbítu. Přehlídka sice rozměrem spadající mezi akce menší velikosti, významem a pověstí v dobře informovaných hudebních kruzích ovšem patřící k těm nejzásadnějším z celého léta.

Shilpa Ray foto: Ebru Yildiz

Když někde v neinformované společnosti prohlásím za jeden z nejlepších českých hudebních festivalů pod širým nebem Besedu u bigbítu, vidím v očích naslouchajících nedůvěru. A přiznávám, že sám se dost ošívám. Ten název je fakt divný. Je to zřejmě variace na takzvané folklorní „besedy u cimbálu“, a ten „bigbít“ tam zakladatelé dali prostě proto, že festival jako tradičně rockový před čtyřiadvaceti lety začínal.

Jenže stejně jako zakladatelskou generaci vzal čas a jiné starosti, dneska už na programu to, čemu se v užším smyslu tím prapodivným českým slovem bigbít říká, nenajdete.

Beseda u bigbítu je totiž festival, na němž se potkávají žánry jako málokde. Elektronika střídá soudobý folk, alternativní experimentální rock si podává ruku s aktuálními odrůdami jazzu, sofistikovaný moderní pop se hraje na stejné scéně jako folklor.

A to všechno v obvykle velmi zajímavém provedení kapel, jež většinou nejsou slavné, často dokonce ani známé, ale o to je hledačská dramaturgie chvályhodnější.

Největším zahraničním jménem letošního ročníku jsou norští Jaga Jazzist, jejichž vystoupení bude prý pro pořadatele splněným snem. Kromě nich tu zahraje třeba americko-indická písničkářka Shilpa Ray, dánští Blondage, belgičtí Go March nebo slovenští Longital. Ty všechny, a mnohé další doplní český výkvět v čele s – jak jinak – Květy, dále Kittchenem, Please The Trees nebo Ghost of You. Plus řada dnes možná „bezejmenných“, kvůli nimž ale stojí za to se sem vydat.

I když je to lán cesty. Jde totiž patrně o nejvýchodněji položený český festival, ze slováckého Tasova je to do slovenské Skalice vzdušnou čarou skoro stejně daleko jako do Veselí nad Moravou. Ale zkuste to. Kromě popsaného tam totiž čeká i příjemné prostředí topolového hájku, milí lidé a v neposlední řadě lahodné domácí pálenky. Jsme přece přímo v jejich kraji.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat