Pořadatelé vystoupení Vondráčka, který již několik let žije ve Spojených státech, označili za zázrak. Jeho účast domluvili už v roce 2014, kdy nikdo netušil, jakého úspěchu dosáhne v Bruselu na světové soutěži, v níž je vítězství podle odborníků srovnatelné se ziskem zlaté olympijské medaile. Kvůli povinnostem spojeným s vítězstvím musel Vondráček zrušit na konci května svoji účast na festivalu Janáčkův máj v Ostravě. Vondráček pochází z Opavy a své první mezinárodní turné absolvoval v deseti letech.
Dnešní koncert zahájil Klavírní sonátou č. 3 f moll Johannese Brahmse. Publikum upoutal energickou hrou doprovázenou grimasami včetně vyplazování jazyka. Nenechal se vyvést z míry, když při Andante espessivo pod okny kaple hučela startující motorka a na konci svého vystoupení si vysloužil aplaus vestoje.
Ve druhé části koncertu Vondráčka na jevišti doplnil houslista Špaček, který se v roce 2012 v oboru housle probojoval do finále soutěže královny Alžběty. Devětadvacetiletý koncertní mistr České filharmonie si ještě přizval své mladé hudební přátele Henryho Floryho (housle), Joela Linka (viola) a Kiana Soltaniho (violoncello) a společně zahráli Klavírní kvintet A dur Antonína Dvořáka.
Betlémskou kapli pro společné vystoupení s Vondráčkem navrhl houslista Špaček, zejména kvůli její akustice.
Salesiánské středisko mládeže je organizace zabývající se preventivní výchovou. Ročně jej podle jeho ředitele Václava Jiráčka navštíví až 1200 dětí a mladých lidí.
jir rot