Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bible včera, dnes a zítra, ale taky pozítří a v úterý v Chrudimi

Kultura

  17:28
CHRUDIM - Putovní výstava Bible včera, dnes a zítra představí v chrudimském divadle Karla Pippicha během pondělí a úterý sto padesát exponátů této knihy i dalších náboženských publikací. Návštěvníci si budou moci prohlédnout historická díla i kuriozity. Exponáty jsou v šestnácti jazycích včetně češtiny.

Bible včera, dnes a zítra foto: Hamri.czReprofoto

"Kromě dvou nejstarších biblí z roku 1549 a 1556 budou k dispozici různé další její exempláře, kancionály, zpěvníky, modlitební knížky, obrázkové bible, bible a biblické příběhy pro děti a mládež, mapy nebo zajímavé studijní materiály a komentáře," uvedl jeden z pořadatelů výstavy Petr Hamrozi.

Bible včera, dnes a zítra

K zajímavostem patří například Melantrichova bible, která byla poprvé vydána v roce 1549. K vidění bude také bible a kancionál v řeči černošského kmene Zulu, bible v esperantu nebo vietnamštině či biblické příběhy v češtině a zároveň romštině. Unikátem je ruční přepis evangelia podle Marka na cigaretový papírek vytvořen politickým vězněm Aloisem Pernickým v roce 1958.

Bible včera, dnes a zítra

Bible, právem považována za "Knihu knih", je suverénně nejprodávanější a nejvydávanější knihou na světě všech dob. Ovlivňovala a stále výrazně ovlivňuje dějiny, významné umělce, politiky, podnikatele, ale i běžné občany, má vliv na politickou situaci a na kvalitu života vůbec. Zároveň slouží jako nezpochybnitelná "učebnice dějepisu". Milióny lidí byly ochotny, proto čemu věřili, pokládat i život.

Americká spisovatelka Ellen Gould Whiteová k tomu napsala: "V Písmu (jak je Bible často i v samotné Bibli nazývána) je tisíce drahokamů, které očím povrchního čtenáře zůstanou skryty. Důl pravdy nelze vytěžit. Čím více budete s pokorným srdcem zkoumat Písmo, tím větší bude váš zájem a budete toužit spolu s Pavlem vyznat: Jak nesmírná je hloubka Božího bohatství, jeho moudrost i vědění! Jak nevyzpytatelné jsou jeho soudy a nevystopovatelné jeho cesty! (Bible: Římanům 11,33)"

V Pardubickém kraji budou moci výstavu vidět také lidé v Pardubicích. Od 2. do 5. listopadu bude umístěna v zasedací místnosti úřadu prvního pardubického městského obvodu. Nakonec se výstava přesune do rychvaldské knihovny (10. - 12. listopadu).

Autoři:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat