Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střížek, Zatorsky i Suchý jdou do dražby. A výhodně

Slovensko-cest

  13:38
PRAHA - Pro všechny ty, kteří si chtějí založit nebo rozšířit sbírku obrazů a plastik současných umělců, se od pátku naskýtá zajímavá příležitost. Začíná totiž Bienále pro Diakonii – dobročinná aukce, které se zúčastní téměř sedmdesát výtvarníků z Česka, Slovenska a Německa. Jejich díla se budou dražit za příznivé ceny, přičemž výtěžek půjde na dostavbu stacionáře pro handicapovanou mládež v Praze Stodůlkách.

Antonín Střížek: Kvetoucí třešně (akvarel) foto: Reprofoto

Vše v pátek odstartuje koncert skupiny Jablkoň, který začne v 19 hodin v kostele Českobratrské církve evangelické (ČCE) na pražských Vinohradech, Korunní 60.

Po něm bude od 21 hodin následovat samotná aukce, které se zúčastní malíři jako Antonín Střížek, Jan Gemrot, Tomáš Tichý, Miroslav Rada, ilustrátorka Petra Hilbert nebo fotograf Lidových novin Jan Zatorsky. Ten se tentokrát představí v roli keramika. Chybět nebude ani grafika od Jiřího Suchého, který se akce pravidelně účastní.

Díla, která se nevydraží přímo, budou do 10. října k dispozici na internetových stránkách www.bienaleprodiakonii.cz. Současně budou k vidění na dvou místech v Praze – v dejvickém sboru ČCE v ulici Dr. Zikmunda Wintra 15 a v atriu radnice Prahy 13 na Slunečném náměstí.

Obnova diakonií po roce 1989

Středisko Diakonie ve Stodůlkách je jedním z tří desítek zařízení Diakonie ČCE, mezi nimiž jsou například domovy důchodců, pečovatelské služby, denní i týdenní stacionáře pro seniory i zdravotně postižené, azylové domy, krizová centra, speciální školy i hospic. Diakonie Českobratrské církve evangelické byla obnovena po komunistickém zákazu většiny nestátních organizacích v roce 1989.

První finance se na stavbu stacionáře podařilo získat už v letech 2007 a 2009 v rámci předchozích ročníků této charitativní akce. Jeho třetí letošní ročník poslouží dalšímu dobudování. Více se o projektu lze dozvědět na adrese http://stredisko-stodulky.diakonie.cz.

Autor: