Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Billy Kid se vrací. Kris Kristofferson vystoupí v Praze

Kultura

  17:00
PRAHA - Po pěti letech bude na podzim v Praze koncertovat žijící legenda americké country hudby Kris Kristofferson.

Kris Kristofferson při svém minulém vystoupení v Praze foto: archiv LN - Alžběta Jungrová

Kris Kristofferson vystoupí 28. listopadu v Kongresovém centru Praha. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na hity jako Me and Bobby McGee, For the Good Times, Sunday Mornin' Comin' Down, nebo Help Me Make It Through the Night, informovala Lenka Muráriková z pořádající agentury Charm Music.

Rodák z amerického Texasu v České republice poprvé vystoupil před pěti lety. V Kongresovém centru vedle starších hitů představil i písničky z tehdy nového alba This Old Road.

Od stipendia v Oxfordu ke Svěrací kazajce

Zpěvák, skladatel a herec Kris Kristofferson vystudoval díky stipendiu literaturu v Oxfordu. Později narukoval do armády a létal s vrtulníkem. Armádní kariéru však opustil, přesídlil do centra country hudby v Nashvillu a začal skládat písničky. Jeho cestu ke slávě zahrnující několik cen Grammy odstartovalo album s názvem Kristofferson z roku 1970. Jeho skladby jen do 80. let minulého století nahrálo přes 450 interpretů.

Kris Kristofferson ve filmu Pat Garret a Billy Kid

Na plátnech kin Kristofferson exceloval v roce 1973 v roli desperáta Kida v kultovním anti-westernu Pat Garrett a Billy Kid. Úspěch měl i snímek Alice už tu nebydlí (1974) Martina Scorseseho. Po boku slavné Barbry Streisandové si zahrál ve snímku Zrodila se hvězda z roku 1976, který mu přinesl Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon. Velkou roli měl však i v legendárním propadáku Nebeská brána (1980).

Naopak za hudbu k filmu Písničkář (1984) si připsal nominaci na Oscara. Po roce 1998 byl k vidění například v upírské trilogii Blade, před časem se objevil také ve sci-fi thrilleru Svěrací kazajka s Keirou Knightleyovou. Celkem natočil přes 80 filmů.

Autoři: ,