Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Black Sabbath vydají po 35 letech studiovou desku

USA

  16:30
LONDÝN - Britská rocková skupina Black Sabbath upřesnila, že její očekávané nové album vyjde v červnu a jmenovat se bude 13.

Ozzy Osbourne na festivalu Ozzfest v roce 2002 foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Informace zveřejnil server britského deníku The Guardian. Skupina loni uvedla, že natočila v USA a Británii patnáct nových skladeb. Z názvu je ale možné usuzovat, že na nové CD jich použijí asi jen třináct.

Jisté podle The Guardian je, že se jedná o 19. studiové album Black Sabbath a jejich deváté se zpěvákem Ozzy Osbournem. Jde o první studiové album této metalové legendy po 35 letech.

Bude i turné, slibuje kapela

Z původní sestavy Black Sabbath nyní chybí jen bubeník Bill Ward, se kterým se frontman Tony Iommi a basista Geezer Butler nebyli s to dohodnout na podmínkách jeho účasti. Za bicími ho nahradil Brad Wilk, spoluzakladatel americké crossoverové skupiny Rage Against the Machine.

Čtveřice, přestože se kytarista Iommi léčí s rakovinou, hodlá také podpořit prodej nového alba koncertním turné. V jeho první fázi počítá v dubnu a květnu s osmi vystoupeními na Novém Zélandu, v Austrálii a Japonsku. Místa a termíny dalších koncertů upřesní v nejbližších měsících.

Praha o loňské vystoupení přišla

Ve své nejslavnější sestavě se skupina Black Sabbath, která je považována za jednoho z hlavních průkopníků heavy metalu s hity jako Iron Man nebo War Pigs, měla představit loni i v Praze. Plánovaný koncert však byl vzhledem ke zdravotním potížím kytaristy Iommiho nahrazen projektem Ozzy & Friends. Legendární Black Sabbath v neúplném složení v Česku již několikrát koncertovali, naposledy v roce 2005 na pražském Výstavišti.

V roce 2006 byla skupina Black Sabbath uvedena do Dvorany slávy amerického rokenrolu. Po celém světě se prodalo více než 70 milionů jejích alb. Původní členové kapely, všichni šedesátníci, vydali své poslední studiové album Never Say Never s novými nahrávkami v roce 1978.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat