Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bony a klid 2: tupé neumětelství bez děje a humoru, shodují se kritici

Kultura

  13:10
Filmový návrat režiséra Víta Olmera, v němž chtěl vzkřísit hrdiny svého veksláckého opusu z konce 80. let Bony a klid, se podle recenzentů nepovedl. Na tom, že někdy opravdu nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky, se shodla většina kritiků; zvědavost diváků ovšem film zařadila na třetí příčku víkendové návštěvnosti.

Roman Skamene, Jakub Prachař a humor veřejných záchodků. foto: Bontonfilm

Tabulku víkendové návštěvnosti vede s přehledem velkofilm X-Men: Budoucí minulost, .který podle údajů Unie filmových distributorů zhlédlo o uplynulém víkendu ve 111 kinosálech 33.600 diváků, kteří v pokladnách nechali 4,9 milionu korun. Na druhém místě skončila Godzilla, rovněž z americké produkce, která přilákala 10.552 zájemců a celkem jich má na kontě téměř 70.000. Novinka Víta Olmera Bony a klid 2 skončila na třetím místě, zhlédlo ji 10.488 lidí.

Veselá kopa. Vekslák Bíny v podání Romana Skamene (uprostřed) byl v původním...

Jak hodnotí nový snímek Víta Olmera filmoví recenzenti nejčtenějších deníků?
Marcel Kabát, Lidové noviny:
Zlý sen plný křečovitých karikatur
"Snímek Bony a klid 2 s nevkusně zvoleným podtitulem Všichni dobří veksláci nemá žádný příběh, který by stál za převyprávění: je to ryzí halucinace, v níž probleskují útržky z prvního filmu (divákům je třeba připomenout třeba populární "magické oko"), a základní hybnou silou je prezentace toho, jak jednotlivé postavy, respektive jejich představitelé zestárli.  "Všichni dobří veksláci nemá žádný příběh, který by stál za převyprávění: je to ryzí halucinace, v níž probleskují útržky z prvního filmu (divákům je třeba připomenout třeba populární "magické oko"), a základní hybnou silou je prezentace toho, jak jednotlivé postavy, respektive jejich představitelé zestárli."
"Také se v tomto zlém snu plném křečovitých karikatur a zoufalých dialogů zjeví mladí radikálové ve stylu Anonymous, úderná kritika úrovně českého pohostinství nebo obsedantně rozvíjený žertovný nápad s dobročinným ústavem pro rekvalifikaci prostitutek.!

CELOU RECENZI ČTĚTE ZDE

Jan Potměšil a Roman Skamene.

Alena Prokopová, Hospodářské noviny:
Profesionální neumětelství
"Druhé bony a klid chtějí kritizovat současné společenské poměry, ale nabízejí zahořklou šmíru." ... '"Ekonomika, politika, policie i soudnictví (ale i žurnalistika) jsou tu skrznaskrz zkorumpované. Žádné "normální postavy" v tomto panoptiku nenajdeme. Lidský i tvůrčí názor režiséra Víta Olmera se v jeho novém filmu Bony a klid 2 ztrácí pod nánosem křečovitých gest a profesionálního neumětelství. I dobří herci působí bezradně, a pokud kamera konečně najde svůj cíl, roztříští kontinuitu na cucky "klipový" střih."

CELOU RECENZI ČTĚTE ZDE

Veronika Jeníková (vlevo) a nově účinkující Simona Chytrová.

Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES:
Holá zbytečnost
"Český film nemá téma. Zato oplývá režiséry s přirozenou touhou točit, kiny hladovými po velkém hitu a rychloproducenty, podle nichž stačí obalit starou značku novými sponzorskými výrobky. Přesně tak vypadá Bony a klid 2, pokračování kdysi průbojného filmu o černých obchodech s poukázkami na nedostupné západní zboží. Jenže dnes už bony nepotřebujeme, tak co si počít s nezajímavými veterány socialistického podsvětí? To nejprimitivnější: poslat je do podsvětí kapitalismu s machinacemi kolem evropských dotací a průpovídkami hospodské satiry: ´Proti těm dnešním zlodějům jsme my bývali poctiví!´" ... "V příbuzném Dědictví 2 se našel alespoň hořký hrdina, ve Sněženkách a machrech 2 celá zatrpklá generace, kdežto vekslácká parta nedostala pro svůj návrat žádný důvod, smysl ani klíč – kromě kalkulu, že za slavnou značku divák rád zaplatí znovu."

CELOU RECENZI ČTĚTE ZDE

Roman Skamene, Jakub Prachař a humor veřejných záchodků.

Zbyněk Vlasák, Právo:
Tupý spektákl
"Olmer ještě drží dech, když popisuje své staré veksláky, i když se často spoléhá hlavně na nostalgii po prvním díle. Hodně mu toho také utáhne přesný Roman Skamene jako Bíny. Úplně však režisér selhává, když má popisovat svět, mluvu a myšlení generace mladší, kterou kromě postavy Jakuba Prachaře zastupuje ještě Richardova dcera v podání Gabriely Kratochvílové. Olmerova ultranaivní představa knihovníka, který cituje už miliónkrát citovanou repliku z Kanta a čte k tomu Fausta a Ferlinghettiho, a holky-rebelky, která se schovává za masku Anonymous, je jako z vystřihovánek pro předškolní děti." ... "Bony a klid 2 je docela tupý spektákl, který osciluje někde mezi nechtěnou parodií, jetou komunální kritikou, standardními klišé a bezobsažnou trapárnou, pracující s profláknutými pojmy, jako je plzeňská škola, ministerská lobby, pakování se na evropských fondech či zkorumpovaní úředníci státní správy."

 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat