Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boogie woogie Praho! Vrací se k nám bouřlivák Jerry Lee Lewis

Kultura

  15:12
PRAHA - Skandalista a rokenrolová hvězda Jerry Lee Lewis se po pěti letech vrací do Prahy. Čtyřiasedmdesátiletý hudebník považovaný za jednoho z nejprovokativnějších a zároveň nejtalentovanějších pianistů všech dob vystoupí 9. listopadu v pražské Tesla Areně.

Jerry Lee Lewis foto: Nikki Boertman / GO MemphisReprofoto

"Lewis nikdy nepřestal pořádat turné a fanoušci, kteří ho viděli hrát naživo, tvrdí, že dokáže stále předvést osobité, nepředvídatelné, vzrušující a osobní koncerty," uvedla Kristina Drahoňovská z pořádající agentury Makroconcert s tím, že vstupenky se začnou prodávat již zanedlouho.

Jerry Lee Lewis je poslední žijící legendou nejznámější rokenrolové čtyřky Elvis Presley, Carl Perkins a Johnny Cash. Legendární bouřlivák přežil drsný životní styl a letos 29. září oslaví 74. narozeniny. Jedna z nejskandálnějších postav světové hudební scény se ještě v roce 2005 zvládla rozvést se svojí manželkou - v pořadí již šestou, s níž má syna Jerryho Lee III.

Jerry Lee Lewis - Great Balls of Fire (živě)

Boogie - woogie!
Vyrůstal v jižanské Louisianě ve víru blues, gospelů a country hudby. Na piano začal hrát již jako pětiletý, v patnácti se už hraním po hospodách a barech živil. Ze studií na texaské církevní škole byl vyloučen poté, co v místním kostele zahrál americkou hymnu ve stylu boogie - woogie. Své dva první singly natočil v roce 1954 v lokálním rádiu a o dva roky později se prosadil i ve slavném rokenrolovém studiu Sun Records v Memphisu, kde nahrál hity End of the Road a Crazy Arms. Následoval raketový vzestup, zejména s písněmi Whole Lotta Shakin' Goin' On a Great Ball of Fire!, které dobyly špičky popové, country i R&B hitparády.

V květnu 1958 hodně "přestřelil", když si na turné do Británie vyjel se svou už třetí manželkou - teprve třináctiletou sestřenicí z druhého kolene Myrou. Zájem o Lewisova vystoupení poté poklesl. V Británii jej vzali na milost po čtyřech letech, v Americe to trvalo skoro desetiletí. Úplnému návratu Lewise na hudební vrchol však bránily jeho opakované problémy s alkoholem, drogami a zbraněmi. Přesto byl v roce 1986 uveden do rockové Síně slávy. Astronomické nedoplatky na daních ho však v roce 1988 přiměly vyhlásit bankrot.

Kdyby Elvis uměl hrát na piáno
V říjnu 2004 vystoupil Jerry Lee Lewis poprvé ve své kariéře také v Praze. Přestože strávil na pódiu zhruba jen tři čtvrtě hodiny, dokázal společně s doprovodnou kapelou The Killer Band roztančit mladší i starší návštěvníky pražské Lucerny. Koncert byl uspořádán k 50. výročí nástupu rokenrolu.

Typickým obrazem Lewisova vystoupení je hra na klavír vestoje a přejíždění prsty po klaviatuře zleva doprava, což zachycují filmy High School Confidential či Jamboree. "Kdybych uměl hrát na piáno jako Jerry Lee Lewis, tak bych přestal zpívat," prohlásil svého času Elvis Presley. Nestárnoucí Lewis momentálně pracuje na novém albu, na němž budou spolupracovat Eric Clapton, B.B. King, Bruce Springsteen, Mick Jagger a Keith Richards.

Jerry Lee Lewis - Whole Lotta Shakin' Going On (živě)

Autor: