Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bookerova cena má nejmladší držitelku

Kultura

  11:26
LONDÝN - Jednu z nejprestižnějších cen na světě získala letos Indka Kiran Desaiová. Britská Man Bookerova cena jí patří za ságu The Inheritance of Loss (Dědictví ztráty). Ve svých 35 letech je Desaiová nejmladší ženou, která toto ocenění získala.

Prestižní Man Bookerovu cenu letos získala Indka Kiran Desaiová. foto: KIRSTY WIGGLESWORTHČTK

Kiran Desaiová je dcerou autorky románů Anity Desaiové, která byla na Man  Bookerovu cenu nominována třikrát. Vítězka také upozornila, že za velkou část svého úspěchu vděčí právě své matce. "Psala jsem to v její přítomnosti, za jejího svědectví a s její laskavostí," poznamenala šťastná autorka románu, který se odehrává na několika kontinentech od Himálaje po New York.

Porota se radila dvě hodiny, než se dokázala rozhodnout. Dílo Desaiové všichni členové ocenili jako "vynikající román lidské velkomyslnosti a moudrosti, komické něžnosti a mocné politické naléhavosti".  Agentury připomínají, že Desaiová patřila do šestice spisovatelů v úzké nominaci na cenu, jejíž součástí je i 50.000 liber (přes dva miliony Kč) pro vítěze. 

"Kniha je dojemně silná ve své lidskosti a myslím, že to je nakonec to, proč vyhrála," dodala předsedkyně poroty Hermione Leeová. Favoritkou byla podle agentury AP Sarah Watersová s románem The Night Watch (Noční hlídka), milostným příběhem z doby druhé světové války.

Bookerova cena, která se kvůli sponzorovi v posledních letech oficiálně jmenuje Man Bookerova, patří k nejdůležitějším oceněním anglicky psané literatury vůbec. Vedle autorů poutá trvalou pozornost prostředí, z něhož pocházejí. Cena vyhlašovaná od roku 1969 je totiž omezena na spisovatele z Británie, Irska a britského Společenství. To tedy vyřazuje jak USA, tak neanglicky psané literatury. Obojí však je předmětem debat.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat