Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bowieho syn Duncan Jones sklízí úspěchy na scéně nezávislých filmů

Kultura

  12:37
LONDÝN - Syn rockové hvězdy Davida Bowieho, filmový režisér Duncan Jones, dostal cenu za nejlepší britský nezávislý film za sci-fi Moon (Měsíc). Při předávání cen nezávislého filmu BIFA, které loni dostal Milionář z chatrče, byly oceněny i snímky Fish Tank či životopisný film o Johnu Lennonovi Nowhere Boy.

Duncan Jones a David Bowie foto: Reprofoto

Osmatřicetiletý Jones natočil Moon s relativně nízkým rozpočtem půldruhého milionu liber (71 milionů korun). Americký herec Sam Rockwell v něm hraje osamělého astronauta dohlížejícího na důl na Měsíci. Společnost mu dělá jen počítačový systém s hlasem Kevina Spaceyho - až do chvíle, než těsně před návratem na Zem potká mladší verzi sebe sama.

Moon dostal ceny za nejlepší nezávislý film roku a za nejlepší režijní debut. Nejlepší režisérkou byla vyhlášena Andrea Arnoldová za drama ze sídliště v Essexu Fish Tank, které dostalo cenu poroty letos v Cannes. Katie Jarvisová, která hrála hlavní roli, získala cenu za nejlepší herecký debut.

BIFA pro nejlepší herečku dostala Carey Mulligan za výkon ve filmu An Education (Vzdělání), jehož scénář napsal Nick Hornby. Nejlepším hercem se stal Tom Hardy za ztvárnění zločince Charlese Bronsona ve filmu Bronson. Nejlepší scénář napsal podle poroty Armando Iannucci - k politické satiře In the Loop.

Když náklady nepřekročí deset milionů
Cenu za vedlejší herecký výkon dostala Anne-Marie Duff, která hrála matku Johna Lennona ve snímku Nowhere Boy. V této mužské kategorii byl oceněn John Henshaw za úlohu dobrosrdečného pošťáka ve filmu Kena Loache Looking for Eric (Hledá se Eric) se známým fotbalistou Erikem Cantonou. Životopisný snímek Nowhere Boy, který natočila jako svůj celovečerní debut výtvarnice Sam Taylorová Wood, byl navržen i na nejlepší film. I když nebyl vybrán, režisérka si odnesla BIFA za nejlepší krátký film za Love You More.

Ceny za celoživotní dílo a za herecký přínos britskému filmu dostaly při slavnostní ceremonii herecké legendy Michael Caine a Daniel Day-Lewis. Ceny britského nezávislého filmu se udělují od roku 1998. Nominován může být film, jehož náklady nepřekročily deset milionů liber a byl financován nejméně z 51 procent z britských zdrojů. Loni dostal hlavní ceny Milionář z chatrče, který posléze triumfoval při Oscarech.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat