Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brad Pitt jako ohleduplný zabiják zklamaný krizí

Kultura

  17:00
CANNES - Poslední film s Bradem Pittem v hlavní roli líčí pochmurný obrázek selhání amerického snu a mísí násilný a současně humorný gangsterský příběh s otevřenou kritikou politiků, kteří nejsou s to postavit se ekonomické krizi.

Brad Pitt na filmovém festivalu v Cannes foto: Reuters

Snímek Killing Them Softly (Zabíjím je něžně) je uváděn v hlavní soutěži na mezinárodním festivalu v Cannes. Odehrává se v nejmenovaném americkém městě, které těžce postihla finanční krize - domy jsou opuštěné, obchody zavřené a drobní kriminálníci i gangsteři se jen tak tak protloukají.

Brad Pitt ve filmu Killing Them Softly

Pitt hraje nemilosrdného nájemného vraha Jackieho Cogana, kterého si najmou místní mafiánští bossové, aby zlikvidoval partičku zlodějů. Název filmu natočeného podle románu George V. Higginse odkazuje na to, že Cogan trvá na pokud možno bezbolestné likvidaci svých obětí. Vedle něj hrají ve filmu herci známí z jiných gangsterek jako Ray Liotta a James Gandolfini. Pitt, který je spoluproducentem, se na natáčení opět sešel s novozélandským režisérem Andrewem Dominikem. Předtím spolu natočili Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem.

Amerika není země, je to jen byznys

Politické poselství filmu nelze obejít. Na obrazovkách v pozadí v barech nebo v rozhlase v autech běží zpravodajské stanice a debata se vždy zaměřuje na finanční krizi, selhání politiků, chamtivost a zničené sny.

Ve scéně na konci filmu Cogan spílá hlavnímu autorovi vyhlášení nezávislosti Thomasi Jeffersonovi a tvrdí, že je lhář a pokrytec. "Žiju v Americe a v Americe jede každý jen za sebe," tvrdí Pittova postava. "Amerika není země, je to jen byznys."

Na tiskové konferenci po promítání v Cannes Pitt řekl, že nechce, aby byl Killing Them Softly vnímán jako útok na Obamu. "Tíhnu spíš nalevo a chci pochopit vlastní předpojatost, a tak nejsem proti postavám, které mají jiné názory než já," uvedl Pitt. "O Jeffersonovi mám ve skutečnosti vysoké mínění."  Pitt mluvil také o "toxickém" politickém příkopu v USA, kde "jde víc o to, aby jedna strana vyhrála spor, než o vlastní problém".

Autoři: ,