Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bratři Ebenové po letech vydávají nové album Čas holin

Kultura

  13:08
Po šesti letech od posledního alba vydávají bratři Ebenové nové album. Skupina je známá mnoholetými pauzami mezi vydáváním svých desek. Například jejich druhá nahrávka s názvem Tichá domácnost vznikla až jedenáct let po debutu Malé písně do tmy z roku 1984. Následovaly nahrávky Já na tom dělám (2002), koncertní DVD Ebeni v zahradě (2004) a v roce 2008 Chlebíčky.

Kapela Bratři Ebenové slaví třicáté narozeniny foto: Archiv skupiny Bratři Ebenové

„Album obsahuje třináct nových skladeb. Autorem všech je Marek Eben, výjimku tvoří Sbohem a šáteček, zhudebněná báseň Vítězslava Nezvala. Ve skladbě Routa hostuje zpěvačka Barbora Kabátková,“ uvedl Šimon Kotek z vydavatelské společnosti 100PROmotion.

Kapela již od roku 2002, kdy nahrávala album Já na tom dělám, funguje ve stejné sestavě. Kromě Marka, Kryštofa a Davida Ebenových kapelu tvoří Pavel Skála (kytary), Jiří Veselý (baskytary, akordeon), Jiří Zelenka (bicí a perkuse) a Jaromír Honzák (kontrabas). Jako host se na několika skladbách podílel jazzový trumpetista Oskar Török.

ČTĚTE TAKÉ

Mixu alba se ujal britský zvukař Phill Brown, který spolupracoval například s Led Zeppelin, Davidem Bowiem, Cat Stevensem, Bobem Marleyem, Jimi Hendrixem nebo Pink Floyd. Křest nahrávky se uskuteční 19. a 20. listopadu v Divadle Studia DVA v Praze.

Vůdčí osobností kapely je herec, hudebník a moderátor Marek Eben. S muzikou vyrůstal v rodině hudebního skladatele Petra Ebena, jehož ženou byla sestrou skladatele Ilji Hurníka. Marek Eben začínal s kapelami Wyjou a Rošambó. S Bratry Ebenovými dvakrát vyhráli Portu, jednou je vypískali. Jejich písně jsou osobitou odrůdou městského folku s jazykově vybroušenými texty. Na letošním turné oslavili 30 let od vydání prvního alba Malé písně do tmy.

Autor: