Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Bravo,‘ tleskali lidi vestoje. Preiss se rozloučil s dvojrolí v komedii Brouk v hlavě

Kultura

  8:07
PRAHA - Dlouhým potleskem vestoje a výkřiky „Bravo!“ poděkovalo ve středu večer publikum ve zcela zaplněném pražském Divadle na Vinohradech herci Viktoru Preissovi a jeho kolegům. Derniéru a současně 363. reprízu totiž měla mimořádně úspěšná inscenace frašky Georgese Feydeaua Brouk v hlavě, která plnila hlediště dvě desítky let. Preiss se navíc loučí s divadelním působením; do konce sezony skončí další dvě inscenace, ve kterých hraje.

Devětašedesátiletý Preiss působil v letech 1969-1983 v Městských divadlech pražských a pak na Vinohradech. Podle ředitele divadla Tomáše Töpfera je každá derniéra bolestná. Připomíná, že kouzlo divadelního okamžiku „teď a tady“ je pomíjivé a konečné. „Nezbývá nám, než toto rozhodnutí Viktora Preisse respektovat a těšit se na jeho další hereckou práci ve filmu, rozhlase a televizi,“ řekl. foto: ČTK

V inscenaci vedle Preisse v hlavní dvojroli účinkují rovněž Ivan Trojan, který se své role nechtěl vzdát a už od roku 1997 v ní jako člen Dejvického divadla hostoval, Simona Postlerová, Jiří Plachý, Svatopluk Skopal, Jan Šťastný či Eva Režnarová. Herci si poslední reprízu vysloveně užívali - a tak skončila později, než je obvyklé.

Na představení se dostavili i kolegové, kteří inscenací v režii Jiřího Menzela během let prošli. Byli jimi například Eliška Balzerová, Zlata Adamovská, Vendulka Křížová, Jana Stryková, Matěj Hádek, Petr Kostka, Ivan Řezáč či Jiří Dvořák.

Pěkná hra, řekl Menzel

Na to, že v životě každé hry jsou v divadle důležité dva večery - premiéra a derniéra, upozornil z jeviště režisér Menzel. „Někdy mezi tím prvním a druhým uplyne mnoho let - v tomto případě dvacet. Je to hlavně díky tomu, že ta hra je pěkná, a pak především proto, že ji hrají skvělí herci. A těm teď tleskejte,“ řekl a pozval na jeviště jejich kolegy, kteří během času rovněž figurovali v obsazení.

Preiss se navíc loučí s divadelním působením; do konce sezony skončí další dvě...
Devětašedesátiletý Preiss působil v letech 1969-1983 v Městských divadlech...

„Je to génius, který umí namíchat situační i slovní komiku a dialogy, přesné role pro herce, a diváky od začátku do konce rozesmává. Režisér Menzel přesně pochopil, že příběh nesnese hrubou komiku, že vyžaduje lehkost i důraz na slovo,“ řekla Kožíková. Feydeau je podle ní geniální i v tom, že jeho humor je moderní stále. To potvrdila i předchozí vinohradská verze Brouka v hlavě z roku 1969 s Vlastimilem Brodským.

Úspěšný projekt:

Brouk v hlavě je divácky nejúspěšnějším projektem ve více než stoleté historii vinohradské scény. Dramaturgyně Alena Kožíková, která byla v roce 1996 u zrodu inscenace, má Feydeaua velice ráda.

„Zažil jsem s Viktorem Preissem pro mě nejkrásnější divadelní práci, kterou bylo

zkoušení a reprízování mého Urmefista v letech 1988-1990. Napsal jsem pro něj několik velkých rozhlasových rolí, potkávali jsme se ve škole, kde léta učil, i soukromě. Jsem ten poslední, kdo by nerozuměl hercovu rozhodnutí ukončit stále více vyčerpávající jevištní účinkování,“ komentoval Preissův odchod vinohradský šéfdramaturg Jan Vedral.

Prožil to už s Vlastimilem Brodským, Milošem Kopeckým či Iljou Rackem a popřál svému kolegovi hodně zdaru v herecké práci mimo jeviště.

Devětašedesátiletý Preiss působil v letech 1969-1983 v Městských divadlech pražských a pak na Vinohradech. Podle ředitele divadla Tomáše Töpfera je každá derniéra bolestná. Připomíná, že kouzlo divadelního okamžiku „teď a tady“ je pomíjivé a konečné. „Nezbývá nám, než toto rozhodnutí Viktora Preisse respektovat a těšit se na jeho další hereckou práci ve filmu, rozhlase a televizi,“ řekl.

Další derniéry

Městské divadlo v Brně uvádí Brouka v hlavě rovněž dvě desítky let, v Bratislavě měl premiéru v roce 1990 a hrál se ještě déle. Podle databáze Divadelního ústavu prošla během posledního čtvrtstoletí tato fraška divadly v Pardubicích, Ostravě, Plzni, Opavě, Uherském Hradišti, Olomouci, Jihlavě, Liberci, Zlíně a Příbrami.

Dalšími derniérami budou na Vinohradech 8. června inscenace viktoriánské frašky Soudce v nesnázích, ve které Preiss hraje například s Markem Holým, Kateřinou Brožovou, Václavem Svobodou a Petrem Rychlým, a 11. června komedie Neila Simona Vstupte!, herecký koncert Preisse s Töpferem, která bude uvedena posté.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat