Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bregovič představil operu Karmen

Kultura

  11:56
PRAHA - V pražském Kongresovém centru představil srbský hudební mág Goran Bregovič milovníkům divokých rytmů první romskou operu Karmen se šťastným koncem. Nejde o romskou adaptaci Bizetovy Carmen. Svou dechovkovou operu mohl Bregovič pojmenovat i jinak, ale došel k závěru, že osudy jeho postav potřebují Bizetovu operu jako archetypy.

Goran Bregovič. foto: Foto Coulour of Ostrava

Bizetova Carmen je metaforou na lásku a svobodu, skončí tragicky. Bregovič byl ke své hrdince laskavější, proto má jeho dílo podtitul "se šťastným koncem". Vysvětluje to tím, že Romové milují šťastné konce.

Karmen je podle Bregoviče operou chudých, kterou věnoval malým orchestrům. Nejprve ji napsal jako filmovou hudbu, pak přišlo veřejné testování s orchestrem a po odehrání více než stovky repríz projekt dospěl do stadia vhodného nahrávky na CD.

Bregovič patří k nejvýraznějším představitelům balkánské muziky a k uznávaným tvůrcům filmové hudby. Proslavil se především tvorbou hudby k filmům slavného režiséra Emira Kusturici. Se svým svatebně pohřebním orchestrem vystupoval v Česku už několikrát a
vždy s největším úspěchem. České publikum miluje jeho hudbu i spontánní energii, kterou okouzluje na koncertech. Díky vrozenému citu pro rytmus a scénickou harmonii patří jeho vystoupení mezi nejatraktivnější a fascinující podívané.

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...