Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Březen - měsíc čtenářů připomene Hrabalovo výročí a jeho tvorbu

Kultura

  6:00
Tématem pátého ročníku akce Březen - měsíc čtenářů je letos 100. výročí narození Bohumila Hrabala. Cílem akce je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné kampani na podporu čtenářství. Pořádající Svaz knihovníků a informačních pracovníků se ještě rozhodl první březnový týden vyčlenit pouze k propagaci čtení a nazvali jej Týden čtení.

Bohumil Hrabal foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Knihovny se zaměří na čtení z děl spisovatelů, kteří slaví letos významné výročí, kromě Hrabala pro dospělé se v dětských odděleních knihoven bude připomínat 115. výročí narození Ondřeje Sekory nebo 90. výročí narození Eduarda Petišky. Veřejné knihovny připravují na měsíc březen pro své návštěvníky nové aktivity, letos se jich do čtenářského měsíce zapojilo přes 350.

Hledá se čtenář i rodina roku

Tradičně se bude vybírat Čtenář roku, v této soutěži knihovny každý rok oceňují své nejlepší, nejvěrnější, nejmladší či nejstarší čtenáře - letos se hledá nejlepší čtenářská rodina, protože na rok 2014 připadá 20. výročí Roku rodiny vyhlášeného Organizací spojených národů. Hlavním kritériem bude počet přečtených knih v roce 2013 a vítězná rodina bude představena v rámci udílení knižních cen Magnesia Litera.

ČTĚTE TAKÉ

V březnu se také uskuteční 15. ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihovny Biblioweb 2014. Mohou soutěžit obecní, krajské, ale i odborné knihovny, weby hodnotí zejména odporná porota, která posuzuje například přístupnost stránek pro zrakově postižené, obsah a design webu a možnosti komunikace stránek s uživatelem. Březen - měsíc čtenářů završí Noc s Andersenem, která se letos uskuteční v pátek 4. dubna. Knihovny při ní zůstávají otevřené do pozdních nočních hodin a mnohde jejich zejména dětští návštěvníci stráví četbou a vyprávěním celou noc.

Akce se koná vždy na přelomu března a dubna u příležitosti výročí narození slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a Mezinárodního dne dětské knihy, který se slaví tentýž den, tedy 2. dubna. Letos je přihlášeno na 1000 míst, kromě knihoven také školy či třeba nemocnice, kde musejí děti pobývat.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat