Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brněnské divadlo jelo do Paříže zahrát Kunderovi. Přišel na generálku

Kultura

  12:15
Předvést inscenaci hry Jakub a jeho pán jejímu autorovi Milanu Kunderovi se rozhodl tým Městského divadla Brno. Ve čtvrtek 7. listopadu uvedli hru v pařížském divadle Le Théâtre de l´Alliance Française. Milan Kundera dorazil i se svou ženou na generálku.

Z inscenace Jakub a jeho pán. foto: Jeff Kratochvil

Celá akce vznikla díky spolupráci Městského divadla s Magistrátem města Brna, Velvyslanectvím České republiky a Českého centra v Paříži.

Inscenace Jakub a jeho pán je na repertoáru Městského divadla rok, premiéru měla v režii Stanislava Moši 27. října 2012 na Činoherní scéně MdB. Do hlavních rolí Moša obsadil Viktora Skálu (Pán) a Jana Mazáka (Jakub), dále hrají Lucie Zedníčková, Martin Havelka, Andrea Březinová, Jana Musilová, Jaroslav Matějka a další.

Kundera i další hosté byli inscenací nadšeni

V den představení se v odpoledních hodinách uskutečnila generální zkouška, na níž byl přítomen i samotný autor Milan Kundera se svojí manželkou Věrou. "Oba byli po shlédnutí celé inscenace nadšeni," uvádí mluvčí divadla Lenka Pazourková.

Milan Kundera

Brněnský rodák (nar. 1. 4. 1929) žije v Paříži už od roku 1975 a zásadně se vyhýbá veškeré publicitě. Od roku 1981 má francouzské občanství. V roce 1990 získal Řád čestné legie, nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Jeho poslední tři romány (La Lenteur (Pomalost), L'Identité (Totožnost) a L'Ignorance (Nevědomost) zatím nevyšly v českém překladu.

Při večerním představení bylo divadlo s kapacitou 400 míst beznadějně vyprodané. Mezi významnými hosty nechyběla herečka a politička Magda Vášáryová, velvyslankyně Marie Chatardová, ředitel Českého centra Michael Wellner Pospíšil či herec Yves Pignot, který je nejznámější představitel postavy Pána, s níž je spjat již od roku 1998.

Inscenace byla hrána v českém jazyce, doplněna francouzskými titulky. "Zaznamenali jsme výborné ohlasy jak u českých, tak u francouzsky mluvících diváků," dodává Pazourková. 

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...