Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bubnování pro Bubny připomene první židovský transport z Prahy

Kultura

  13:10
PRAHA - Bubnování pro Bubny připomene 16. října výročí prvního židovského transportu z Prahy do koncentračních táborů, jehož nástupní stanicí bylo nádraží Bubny. Akce se uskuteční na holešovickém Nádraží Bubny, kde by měl v budoucnosti vzniknout projekt Památník ticha. Každý návštěvník se bude moci připojit k rytmu, který udají známí čeští bubeníci. Na portálu www.HitHit.cz byla založena crowdfundingová sbírka na nákup bubnů.

Nádraží Praha Bubny. foto: Jan Bezucha

První transport z Praha do Lodže odjel 16. října 1941, bylo v něm tisíc židovských mužů, žen a dětí. Přežilo z něj 24 lidí.

„Bubnování pro Bubny bude setkáním pro všechny, kteří odmítají postoj mlčící většiny. Pasivní přihlížení z nás dělá spolupachatele lidských tragedií v minulosti i dnes,“ uvedl Pavel Štingl, jeden z organizátorů. „Akce je určena každému, komu není lhostejné, že z Prahy zmizelo 50.000 občanů určených k likvidaci, že deportacemi pražských Židů a odsunem pražských Němců město ztratilo svou tradiční identitu a hlavně, že vypravování transportů se odehrávalo za mlčenlivého přihlížení většiny obyvatel,“ dodal.

Nádraží Praha-Bubny

Organizátoři zde chtějí nejen uctít památku obětí, ale také apelovat na nadčasový fenomén ‚mlčící většiny‘, který je podle nich stále jednou z největších hrozeb lidstva. Účast již přislíbili známí bubeníci, muzikanti i divadelníci.

„Na nádraží zveme jak profesionální bubeníky, tak i další návštěvníky, kteří si přinesou vlastní bubny a bubínky a přidají se k rytmu. Pro ty, kteří přijdou s prázdnýma rukama, připravíme stovky bubnů, aby také jejich ruce mohly promluvit,“ prohlásil Štingl.

Akci organizuje Památník ticha Bubny ve spolupráci s United Islands of Prague a Centrem současného umění DOX. Crowdfundingová sbírka končí za 29 dnů. Z potřebných 75.000 korun bylo zatím vybráno přes 15.000 korun.

V prostoru nádraží tento týden majitel budov a pozemků v jeho areálu společnost Orco Property Group nechala zbourat budovu bývalých dílen. Budovy dílen byly dříve chráněnou památkou, jejich ochranu ale ministerstvo kultury zrušilo před sedmi lety. Nyní je na ně vydaný platný demoliční výměr a jedinou památkou je budova vodárny.

Orco získalo budovy a pozemky v areálu nádraží v roce 2006. Tehdy bylo osm objektů v areálu památkově chráněných, ministerstvo kultury je na seznam zapsalo v roce 2004. Po opakovaných žádostech vlastníka a na základě jím dodaných odborných i právních posudků v roce 2008 ministerstvo zrušilo ochranu nejprve pěti a za pár měsíců dalších dvou objektů. Pražští radní se zatím neúspěšně pokoušejí s majitelem pozemku jednat o zastavení bourání budov v areálu.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...