Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budova Federálního shromáždění bude hostit projekt Vladimira 518

Kultura

  16:36
PRAHA - Život a tvorba jednoho z největších a zároveň nejkontroverznějších českých architektů 20. století Karla Pragera bude hlavním tématem unikátního site specific projektu SPAM – Karel Gott Prager v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.

Vladimir 518 foto: archiv Bigg BossReprofoto

4+4 dny v pohybu

14. ročník mezinárodního divadelního festivalu
Praha – Divadlo Archa & La Fabrika & Divadlo Alfred ve dvoře & Studio Alt@-Hala 30 & bývalé Federální shromáždění (nová budova Národního muzea)
9. – 16. října 2009

V úterý 13. října se od 21:00 hodin v bývalé budově Federálního shromáždění uskuteční hudebně-vizuální představení autorské trojice Vladimír 518, Ondřej Anděra a David Vrbík. Projekt si klade za cíl nastavit nový úhel pohledu na odkaz této významné osobnosti české architektury, která do značné míry ovlivnila podobu mnohých částí metropole. Mezinárodní festival pohybového divadla 4+4 dny v pohybu již od počátku proslul oživováním netradičních míst uměním. Letošní 14. ročník, který se uskuteční od 9. do 16. října, ještě zvyšuje laťku nastavenou předchozími ročníky. Dějištěm série odvážných uměleckých akcí se tentokráte stane i budova bývalého Federálního shromáždění.

Karel Prager, který od sklonku padesátých let formoval moderní tvář české architektury, stojí i za výslednou podobou této stavby a je tedy příznačné, že jeho život se jako hlavní téma prolíná audiovizuálním představením připraveným speciálně pro prostor Sněmovny národů. "Chtěli bychom zbourat nebo alespoň narušit neprávem vytvořené klišé kolem osoby Karla Pragera. Podařilo se nám získat některé dosud nezveřejněné materiály a dokumenty, takže nejen projekt samotný bude pro diváky premiérou," říká jeden z autorů, Vladimír 518.

Program festivalu je k dispozici na www.ctyridny.cz.

Vladimir + Vrbík + Anděra

Vladimir 518 je jeden z nejdéle působících raperů české hip hop scény, člen skupiny PSH (Peneři strýčka Homeboye) a zakladatel labelu-seskupení Bigg Boss. Renesanční člověk moderní doby je známý i jako výrazná osobnost graffiti scény, ilustrátor, komiksový výtvarník a scénograf. Se skupinou PSH vydal několik desek, na mnoha jiných hostoval a v minulém roce vydal své sólové album. Získal několik cen časopisu Filter a Anděla za nejlepší desku roku 2008 v žánru hip hop a R'n'B.

David Vrbík pracoval od roku jako zvukař v Divadle Archa, v současné době ve své profesi pokračuje ve Stavovském divadle. Jako zvukař a hudební skladatel se podílel na mnoha divadelních projektech, je jedním ze zakládajících členů experimentální skupiny TOW a spolu s Vladimirem 518 zrealizoval audiovizuální koncertní tour k jeho desce Gorila vs. Architekt.

Ondřej Anděra je jednou z hlavních postav tuzemského rapu a hip hopu devadesátých let. Jeho umělecký záběr je dosti rozličný, působí nebo působil jako herec, režisér, výtvarník, kreslíř, animátor, inovátor, multimediální tvůrce, hudebník, básník, textař a zpěvák. Má za sebou letitou praxi u filmu, v divadle i baletu. Jeho snímky "Za obrazovkou" a "Bílá hora" se dočkaly ocenění na mezinárodním filmovém festivalu v polské Lodži a kritika vřele přijala i alba, která natočil se svým projektem WWW.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat