Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

CAMP zve na průlet světovým modernismem v podání Adama Štěcha

Adam Štěch. foto: Kul

PRAHA - Teoretik designu a architektury, kurátor, novinář a především neúnavný cestovatel za architekturou 20. století Adam Štěch připravil ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování (CAMP) speciální trojdílný cyklus přednášek Atlas modernismu. Návštěvníky během něj vezme do kolébky evropského modernismu – Itálie, ale i do Austrálie, Uruguaye a Argentiny.
  15:00

Kdo se zajímá o světovou architekturu a design, tomu neuniklo jméno teoretika, kurátora a novináře Adama Štěcha z kreativní skupiny OKOLO. Jeho doménou je modernismus v architektuře, za kterým v posledních čtrnácti letech vycestoval téměř do celého světa a jenž chce nyní představit na sérii přednášek v pražském CAMP. Cyklus se jmenuje Atlas modernismu, první večer se konal ve středu byl věnovaný Itálii třicátých až padesátých let.

Adam Štěch v CAMPu.
Adam Štěch v CAMPu.

Představeny tu byly stavby italského racionalismu v čele s Luigim Morettim, Angiolem Mazzonim nebo Francem Albinim, mluvit se bude o syntéze umění Gia Pontiho, Osvalda Borsaniho a Ica Parisiho nebo o architektuře detailu Carla Scarpy a Angela Masieriho.

Druhá přednáška se 19. března zaměří na proměnu modernismu v Austrálii, kam emigrovali mnozí evropští architekti před druhou světovou válkou. Poslední dubnová přednáška pozve návštěvníky do Argentiny a Uruguaye na exotické variace modernistických staveb.

„Baví mě psát o konkrétním domě a jeho příběhu. Necítím se být teoretikem klasického typu. Na autentickém objevování jsem vlastně závislý. Věci potřebuji vidět na vlastní oči,“ vysvětluje Štěch. „Třeba cesta do Jižní Ameriky mi ukázala budovy a architekty, na které bych jinak než například v ulicích Montevidea nebo Buenos Aires nenarazil. Modernismus je neskutečně pestrý. Není uniformní, není jednotvárný. Mám pocit, že je v něm pořád co objevovat.“

Podle organizátorů přednášek, na které je vstup zdarma, je znovuobjevování dávno zapomenutých staveb či nacházení nečekaných souvislostí pro Štěcha životním tématem. Zajímají ho lokální přístupy a dynamika či diverzita, s jakou se modernismus měnil v průběhu let. Během svých cest zkoumá, jaký vývoj styl zaznamenal se změnou kultury či klimatických, politických i geografických podmínek v různých zemí světa. Štěch od roku 2005 navštívil značkou část Evropy, USA, Latinské Ameriky, Austrálie a Japonska. Své postavení mezi teoretiky architektury a designu si získal nejen kvůli publikační činnosti, ale také pro svou zaujatost a víru v hloubku a rozmanitost modernismu.

Kromě tří večerů v CAMP Adam Štěch chystá také publikaci Modern Architecture and Interiors, kde na prostoru 880 stran představí 900 staveb, jež navštívil a zdokumentoval. Knihu připravuje německé nakladatelství Prestel, stavby v ní budou řazeny podle jmen architektů, respektovat tedy nebudou město, světadíl ani desetiletí. Půjde o průlet modernismem, od německého a italského racionalismu přes radikální japonský metabolismus a portugalská 30. léta až po belgický poválečný modernismus. Křest se bude konat v dubnu v CAMP.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!