Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diktátor prohraje, řekl Zelenskyj na festivalu v Cannes. Odkázal na Chaplina

Kultura

  21:14
V jihofrancouzském letovisku Cannes začal v úterý večer 75. ročník slavného filmového festivalu. Přehlídku oficiálně zahájila belgicko-francouzská herečka Virginie Efirová. K filmařům a hercům poté prostřednictvím videopřenosu promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je vyzval, aby nemlčeli tváří v tvář ruské invazi na Ukrajinu.

Z filmu Diktátor foto: MK2 Diffusion

Zelenskyj ve svém projevu připomněl slavnou antifašistickou parodii Charlieho Chaplina Diktátor a mluvil o tom, jak podobné snímky zobrazují tyrany. „Potřebujeme nového Chaplina, aby dokázal, že film není němý“, uvedl. „Budeme pokračovat v boji, nemáme jinou možnost (...) Jsem přesvědčen, že ‚diktátor‘ prohraje,“ řekl Zelenskyj špičce filmového průmyslu se zjevným odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Stín války na Ukrajině bude letos provázet celou filmovou přehlídku. Předseda poroty, kterým je francouzský herec Vincent Lindon, na úvod prohlásil, že festival by měl brát ohledy na důstojnost a úctu lidí, kteří zažívají mnohem složitější dny než filmaři v Cannes, zejména ti, co jsou nyní na Ukrajině.

Zahajovacím snímkem přehlídky se stal zombie snímek francouzského režiséra Michela Hazanaviciuse Coupez! (Střih!), který musel kvůli válce na Ukrajině změnit jméno. Původní název filmu Z (Comme Z) příliš připomínal symbol Putinovy invaze, za který je považované písmeno Z.

Z filmu Diktátor

Ruskou agresi připomene také například dokument Mariupolis 2 litevského filmaře Mantase Kvedaravičiuse, který zahynul minulý měsíc v jihoukrajinském Mariupolu. Válka je i tématem psychologického dramatu ukrajinského debutujícího režiséra Maksyma Nakonečného Butterfly Vision, který vznikl v koprodukci Ukrajiny, Česka, Chorvatska a Švédska a byl zařazen do soutěžní sekce Un Certain Regard.

V Cannes se představí 21 soutěžních filmů, z nichž ten nejúspěšnější získá 28. května hlavní cenu – Zlatou palmu. O tu se letos uchází rekordních pět režisérek a 16 režisérů. S napětím se očekávají snímky tvůrců, kteří si již v minulosti z festivalu odvezli Zlatou palmu.Švédský režisér Ruben Östlund představí svůj nový film Triangle of Sadness, v němž si zahrál i Woody Harrelson, belgické režisérské duo bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi představí migrační drama Tori et Lokita a Rumun Cristian Mungiu o další Zlatou palmu soutěží s dramatem R.M.N.

Čestnou Zlatou palmu dostal na úvod festivalu americký herec Forest Whitaker. Loni toto ocenění obdržela Jodie Fosterová.

Pořadatelé letos slíbili návrat k tradiční podobě festivalu z dob před pandemií covidu-19 poté, co byla přehlídka v roce 2020 zrušená a ročník 2021 poznamenala protikoronavirová opatření. „Letos chtěl do Cannes přijet každý,“ řekl před zahájením festivalu jeho umělecký ředitel Thierry Frémaux. „Všichni se chtěli znovu setkat,“ dodal.

Česká republika letos v hlavní soutěži zastoupena není. V sekci Cannes Classics bude uveden snímek Věry Chytilové Sedmikrásky.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat