Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čarodějnice vystřídaly slety bubeníků; osmý právě začíná

Kultura

  13:16
PRAHA - Osmý Slet bubeníků startuje právě dnes. Nejlepší čeští bubeníci a jejich japonské protějšky předvedou rytmickou smršť po celé ČR a představí nové DVD.

Miloš Vacík foto: Miloš Vacík mySpace archivReprofoto

Slet 2009

13.10. Smržovka
14.10. Brno
15.10. Olomouc
16.10. Šumperk
17.10. Ostrava
18.10. Rožnov pod Radh.
20.10. Praha
21.10. Chomutov
22.10. Žatec
23.10. Nový Bor
24.10. Ústí nad Orlicí
www.sletbubeniku.cz

Již na konci uplynulého týdne se bubeníci slétli na tiché místo v Jizerských horách a v utajení připravují hudební materiál, který na turné představí posluchačům.

Zakladatel tohoto rytmického festivalu Romek Hanzlík objasňuje: "Umělci se uzavřou na týden před světem a společně vzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společné tvorby přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je každý rok fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě."

Slet Bubeníků v roce 2009 je zaměřen na setkání dvou hudebních zemí - česká škola versus japonská tradice. Jednoduše řečeno, na jednom podiu se setkají hráči klasické západní bicí nástroje, používané v klasické, rockové i ethno hudbě a rodilí japonští hudebníci, znalí stylu hry na tradiční japonské bubny a perkuse. Hlavní roli Sletu bubeníků 2009 obstará japonský buben taiko.

Romek Hanzlík vysvětluje pojetí letošního ročníku: "Volně navazujeme na pojetí loňského evropsko-americko-japonského ročníku. Loni kromě taika dominoval barel, na který hrál Steve Eto. Letos jsme pozvali jeho bratra Leonarda Eta. Jde o předního světového hráče na taiko. Založil například skupinu KODO, nejznámější taiko formaci na japonských ostrovech, spolupracoval s předními světovými hudebníky jako je například Bob Dylan, Inxs, Queen apod. Jistě bude zajímavé spojení tradiční japonské hry s porovnáním stylu např. Tomáše Ondruška, hráče s klasickým západním hudebním vzděláním, či ryze rockovým hraním Pavla Koudelky, jihoamerického stylu znalého Miloše Vacíka či alternativnějšího pojetí hry Pavla Fajta."

Pavel Fajt, umělecký vedoucí letošního ročníku doplňuje: "Jde o velké setkání solitérů. Letošní skladby budou propracovanější a náročnější. Připravujeme větší zvukové spektrum a obsažnější pódiovou atraktivitu a show. Tématem je propracovanost, zachování nadšení z improvizace a moc se těšíme na prožití večera v rytmu spolu s diváky."

Vizuální složku podpoří tanečnice butó Sawaka, se kterou Fajt s úspěchem vystupoval v roce 2008 v Japonsku a pozval ji na letošní Slet. Celkem se na pódiích rozezní až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, tympány a především tradiční japonský perkusní nástroj taiko. Na nadcházejícím turné Slet bubeníků představí nové DVD. Jde o záznam loňského koncertu z pražského Divadla Archa.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!