Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čemu se smějí Slováci? Divadla se představí v Praze

Kultura

  7:00
PRAHA - Festival Slovenské divadlo v Praze, který začíná v pátek v Divadle Bez zábradlí, představí čtyři bratislavské scény se čtyřmi komediemi.

Herečka Zuzana Kronerová foto: archiv LN - Pavel Wellner

Diváci uvidí soubory Astorka Korzo 90, Studio L + S, Radošinské naivní divadlo a část souboru Slovenského národního divadla. Mezi účinkujícími se představí Božidara Turzonovová, Zuzana Kronerová či šansoniérka Szidi Tobias. Patrony 17. ročníku přehlídky jsou Ladislav Chudík a Kamila Magálová.

Přehlídku zahájí 18. května hra Petera Quiltera Je úžasná v podání Slovenského národního divadla. V režii Jakuba Nvoty v ní excelují hlavně Kamila Magálová a Božidara Turzonovová. Příběh vypráví o výstřední a bohaté ženě, jejímž snem je vystoupit před publikem jako operní diva.

V jedné místnosti s jedním revolverem

Herci Astorky Korzo 90 vystoupí v bláznivé komedii Na koho to slovo padne autora Gábora Görgeye, kterou festival uvede 21. května. Pět mladých herců pod vedením režiséra Petera Mankoveckého v něm rozehrává groteskní příběh lidí uzavřených v jedné místnosti s jedním revolverem.

Českou premiéru bude mít 2. června melancholická komedie v podání Radošinského naivního divadla Šťastné konce, kterou napsal Stanislav Štepka. Režie se ujal Juraj Nvota a jednu z hlavních rolí ztvárňuje Zuzana Kronerová. Přehlídku završí 4. června Studio L + S s komedií Prach, jejímž autorem je György Spiró a režisérem opět Juraj Nvota. V komorním příběhu o tom, co všechno se stane, když se dvěma obyčejným lidem podaří v loterii vyhrát miliony, se objeví Attila Mokos a Szidi Tobias.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...