Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena Divadelních novin pro femme fatale Ysé

Kultura

  17:59
PRAHA - Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánry převzala v Divadelním ústavu v Praze Helena Dvořáková za roli Ysé v inscenaci Polední úděl v Divadle v Dlouhé. Další ocenění za tvůrčí počiny v sezoně 2010/2011 dostali Rosťa Novák a režiséři Janusz Klimsza, Alice Nellis a Jan Mikulášek.

Polední úděl: Helena Dvořáková foto: Reprofoto

Inscenaci Polední úděl uvedli v Dlouhé letos v dubnu, příležitostí byla nejen pro oceněnou Helenu Dvořákovou, ale i pro Marka Němce, Miroslava Táborského a Miroslava Hanuše. Hru francouzského dramatika Paula Claudela nastudovala v novém překladu Vladimíra Mikeše režisérka Hana Burešová, která na úpravě spolupracovala s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem.

Rosťa Novák byl oceněn v kategorii Tanec a balet za zatím poslední projekt svého souboru La Putyka nazvaný Up End Down. V holešovickém kulturním prostoru La Fabrika je stále beznadějně vyprodaný.

V kategorii Alternativní divadlo zabodoval režisér Janusz Klimsza za projekt, který ostravské Divadlo Petra Bezruče uvádí v areálu Dolu Hlubina. Jde o hru podle knihy Ivana Landsmanna Pestré vrstvy. Příběh z hornického prostředí je autobiografií bývalého horníka z Novojičínska.

V oblasti hudebního divadla si pozornost Divadelních novin vysloužila režisérka Alice Nellis za netradiční inscenaci opery Les enfants terribles (Příšerné děti), která měla v rámci Pražského quadriennale v červnu premiéru a několik repríz v bývalé vývařovně Psychiatrické léčebny v Bohnicích. "Už jsme ji připravovali s tím, že bude mít krátkou životnost, i když čím dál tím víc lidí se po tom ptá. Zprovoznit celý ten prostor a inscenaci tam vrátit by stálo hodně - a na operu, jak víme, dost peněz není," řekla režisérka.

Příšerné děti - Jiří Hájek (Paul), Ljubomir Popović (Gérard), Alžběta Poláčková (Lise) a Jan Mikušek (Agathe)

Příšerné děti - Jiří Hájek (Paul), Ljubomir Popović (Gérard), Alžběta Poláčková (Lise) a Jan Mikušek (Agathe)

Režisér Jan Mikulášek byl oceněn za inscenaci připravenou z Korespondence V+W na jevišti Reduty Národního divadla v Brně.

Vítězové jednotlivých kategorií převzali grafické listy, které organizátorům soutěže věnoval Jiří Anderle.

Ocenění se udílejí od roku 2001. Ještě před dvěma lety, kdy je podporovala Sazka, laureáti získali šek na 150 tisíc korun, plastiku a šperk. Vítěz v kategorii Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr dostal o 50 tisíc korun více.

Podle šéfredaktora Divadelních novin Jana Koláře mají tato ocenění stále smysl, i když se sponzorů nedostává. "Uděluje je kolektiv kritiků a publicistů, kteří mají velkou autoritu," řekl Kolář po skromném komorním ceremoniálu. Věří, že třeba příští rok tato ocenění podporu získají.

Žádosti poslal na řadu míst, ale odpovědi se mu nedostalo. Nadějí pro něj byl prý i Zdeněk Bakala, který platí za kultivovaného podnikatele.

"Myslel jsem si, že to skoro vyjde, protože náš čtenář a abonent Václav Havel mu napsal doporučující dopis, ale nevyšlo to," dodal Kolář. Finanční částky, které kdysi udělovala Sazka, byly podle něj stoprocentně využity.

Například Rosťa Novák z nich podle něj v roce 2009 zaplatil dluhy za projekt La Putyka a Ivana Chýlková svou cenu věnovala Činohernímu klubu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!