Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu F. X. Šaldy dostane Terezie Pokorná za kritické texty

Kultura

  18:43
PRAHA - Cenu F. X. Šaldy za vynikající výkon v oblasti umělecké kritiky za rok 2015 dostane Terezie Pokorná za knihu Kritické chvíle. ČTK o tom dnes informovali zástupci časopisu Revolver Revue, který Pokorná vede. Řídí rovněž Edici Revolver Revue, v níž její kniha vyšla. Komponovaný výbor přináší kritické texty z let 1990 až 2015 zaměřené zejména na současné české divadlo, film, literaturu a společnost. Cena se bude předávat ve čtvrtek 30. června od 17:00 v Muzeu Kampa.

Terezie Pokorná, šéfredaktorka Revolver Revue. foto: ČTK

„Pozorné a nepolevující úsilí rozlišovat skutečnou tvorbu a její reflexi od jejich všemožně motivovaných a kamuflovaných imitací představuje Terezie Pokorná ve svých Kritických chvílích jako nekompromisní akt kulturní sebezáchovy,“ uvádí o knize nakladatel. Pořádající Společnost F. X. Šaldy se podle vyjádření poroty rozhodla cenu udělit i s přihlédnutím „k jejímu soustavnému vzrušujícímu a zneklidňujícímu psaní zejména o divadle“. Cena se udílí za „mimořádný kritický či ediční počin v umělecké a duchovědné oblasti“.

Na Šaldovu cenu byli letos nominováni ještě Lukáš Jiřička s publikací Dobyvatelé akustických scén: Od radioartu k hudebnímu divadlu, Sylvie Richterová za své Eseje o české literatuře, Michael Špirit za dvě publikace z edice Růžena Grebeníčková mapující dílo této literární historičky a překladatelky a Jindřich Vybíral za obsáhlou monografii architekta Leopolda Bauera Heretik moderní architektury.

Společnost F. X. Šaldy vznikla záhy po smrti významného českého kritika a dala si za cíl uchovat jeho odkaz materiální i duchovní. Zakladateli společnosti v roce 1937 byli Jan Mukařovský, Václav Černý či Bedřich Fučík. Díky této společnosti se podařilo vydat téměř celé sebrané spisy F. X. Šaldy. Společnost F. X. Šaldy obnovila svou činnost v roce 1990.

Cenu udílela od roku 1995 do roku 1998, poté znovu od roku 2002. Jejími laureáty se stali Milan Jungmann, Vladimír Just, Jiří Cieslar, Lubomír Dorůžka, Karel Kraus, Karel Thein, Jindřich Černý či Věra Linhartová. Loni cenu obdržel filozof, estetik a teoretik umění Petr Rezek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!