Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu Franze Kafky dostane autor Příběhu o lásce a tmě

Kultura

  16:30
PRAHA - Letošním laureátem prestižního literárního ocenění se stal izraelský spisovatel Amos Oz.

Amos Oz foto: MAFRA - Tomáš Krist

"Na konci října přicestuje Amos Oz s manželkou do Prahy, aby se účastnil tradičního ceremoniálu předávání ceny v Brožíkově síni Staroměstské radnice," sdělila ČTK Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky.

"Amos Oz je pyšný a zároveň pokorný, že se stal nositelem této ceny v letošním roce, a je hrdý, že se dostal do společnosti svých vynikajících předchůdců," uvádí Společnost Franze Kafky. Dosavadními nositeli této jediné mezinárodní literární ceny, která se v Česku udílí, jsou například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke nebo Václav Havel; loni ji dostala Daniela Hodrová.

Cenu Franze Kafky uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu - tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury.

V porotě letos pracovali Petr Demetz, André Derval, Marianne Gruberová, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Lorenzo Silva, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermann. Volili mezi 12 osobnostmi současného literárního světa.

Amos Oz

Přední izraelský spisovatel, esejista a publicista. V roce 1965 mu vyšla první sbírka povídek (Arcot ha-tan, česky Země šakalů). Od té doby publikuje novou knihu téměř každý rok. Jeho rozsáhlé beletristické a publicistické dílo bylo přeloženo do více než třiceti jazyků. Česky vyšel nejdříve román v dopisech Černá skříňka (1993) a dále výběr z esejů a publicistiky Mír, láska a kompromis (1997), román Fima (1998), příběh pro dospívající čtenáře Panter ve sklepě (1999), dvě novely Až do smrti (2002), román Můj Michael (2005), eseje Jak vyléčit fanatika (2006) a autobiografická próza Příběh o lásce a tmě (2009).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat