Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu Jiřího Ortena dostal Vratislav Maňák

Kultura

  17:30
Cenu Jiřího Ortena dostal dnes na veletrhu Svět knihy čtyřiadvacetiletý autor Vratislav Maňák.

Vítězná kniha Ceny Jiřího Ortena foto: Reprofoto

Porota Maňákovi ocenění určené mladým literátům udělila za jeho povídkovou knížku Šaty z igelitu. Na ní ocenila jeho úsporné psaní, které však nezjednodušuje, "ale míří ke dřeni".

Cena Jiřího Ortena

Ocenění se udílí autorovi prozaického či básnického díla, jemuž v době vydání díla není více než 30 let. Od roku 2009 ji organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Partnerem ceny je pražský magistrát, vítěz obdrží kromě diplomu také 50 tisíc korun.

Debut Vratislava Maňáka obsahuje 13 příběhů vzájemně propojených tématem samoty, kterou autor zobrazuje v rozličných polohách. Povídky se odehrávají v neurčitém prostředí i čase, šaty vyrobené z igelitu evokují představu něčeho, co je, ale zároveň není. Autor balancuje na této hranici, daří se mu vytvářet až snovou atmosféru, zároveň jsou jeho texty velmi kompaktní, každé slovo je důležité a slovník poetický.

Mezi vyřčeným a nevyřčeným

„Povídka se pro Maňáka zdá být ideálním žánrem, autor se v něm zjevně cítí přirozeně – umí se vyjádřit úsporně, ba hutně, na omezeném prostoru zkušeně manévruje, zdatně balancuje mezi vyřčeným a nevyřčeným, vynalézavě pracuje s pointou,“ uvedl v laudatiu překladatel a redaktor časopisu Tvar Michal Škrabal.

Ve 25. ročníku se do finále se svými pracemi dostali ještě Ondřej Buddeus a Michaela Keroušová. Porota letos vybírala celkem ze 30 přihlášených prací.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat