Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu Pavla Kouteckého za český celovečerní dokumentární debut obdržel režisér Andran Abramjan

Kultura

  12:00
ÚSTÍ NAD LABEm - Druhý ročník mezinárodního dokumentárního festivalu ELBE DOCK zná své vítěze. Třináctou cenu Pavla Kouteckého za český celovečerní dokumentární debut obdržel režisér Andran Abramjan za snímek Budovatelé říše.

Dokumentární festival ELBE DOCK foto: Elbe Dock

ELBE DOCK poprvé představí řadu debutů z Česka a ze střední Evropy

Laureátem krátkometrážní kategorie se stal film Já, plameňák režisérky Elviry Dulskaia. 

Cenu ELBE DOCK si za nejlepší středoevropský celovečerní dokumentární debut na slavnostním vyhlášení v ústeckém Činoherním klubu převzal režisér Marek Kuboš za snímek Poslední autoportrét. 

S cenou je spojena finanční odměna pro režiséry, pro Marka Kuboše 4000 EUR, Andran Abramjan obdrží 100 tisíc Kč a Elvira Dulskaia 40 tisíc Kč.

Dokumentární festival ELBE DOCK

Vítězný snímek Ceny Pavla Kouteckého Budovatelé říše režiséra Andrana Abramjana sleduje protiimigrační a antiislámské aktivisty, kteří chtějí být součástí našich dějin a změnit politickou scénu. 

O jeho prvenství rozhodla porota, ve které letos zasedli fotografka Tereza Bonaventurová, výtvarník Richard Loskot, střihač Marek Kráľovský a také bloggerka Žena filmového kritika. 

„Spíš než za film bychom snímek Budovatelé říše označili za počin, který výstižně zobrazuje zásadní lokální téma, přitom se ale dá přenést do jakékoli společnosti,“ zaznělo o vítězném českém celovečerním dokumentu ve vyjádření poroty.

„Oceňujeme, že snímek vyjadřuje názor a jeho tvůrci se ke svým hrdinům dostali dostatečně blízko. Dokument má technicky zvládnuté tempo a potenciál pozitivně ovlivnit fenomén rasismu a xenofobie ve společnosti,“ stojí dál ve vyjádření.

V krátkometrážní kategorii dominoval film Elviry Dulskaia Já, plameňák. 

„Tento film nás zaujal zejména čistotou zpracování a tím, jak z něj čišela lidskost i napětí. Zároveň však lehce a přitom přesně tlumočil banální, ale pravdivou tezi, že umění je poznání,“ komentuje porota.

Dokumentární festival ELBE DOCK

Zvláštní uznání poroty si ze severu Čech veze střihačka Tonička Janková za film V Mosulu. 

„Střihačka Tonička Janková citlivě a funkčně zkombinovala emotivní příběhovou a myšlenkovou úroveň děje. Zároveň divákům zpřehlednila a maximálně přiblížila místo, kde se film odehrává, a zanechala tak ve filmu výraznou stopu,“ zdůvodňuje porota své rozhodnutí.

Laureátem ceny ELBE DOCK v kategorii středoevropských dokumentů je režisér Marek Kuboš za snímek Poslední autoportrét. Zvítězil mezi osmi nominovanými dokumentárními filmy. 

Cenu ELBE DOCK udělila porota ve složení producentky Ágnes Horváth-Szabó, režiséra Csaba Bollóka a novináře Petra Horkého. 

„Cenu ELBE DOCK jsme udělili filmu Poslední autoportrét za představení filmového tvůrce v krizi, který odráží hlubší společný pocit ve střední Evropě, jak se víra v ‚otevřenou společnost‘ v posledních desetiletích přeměnila ve strach z odhalení,“ zdůvodňuje porota své rozhodnutí.

Zvláštní ocenění za filmovou produkci snímku Za hranicemi možností režisérky Marty Prus si ze severu Čech odváží Maciej Kubicki a Anna Kepinska.

Dokumentární festival ELBE DOCK

 „Druhý ročník festivalu ELBE DOCK rozšířil kategorie oceněných filmů, a tak upozornil na tematicky a filmově zajímavé debuty v dokumentární tvorbě nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě a z toho mám radost,“ řekla zakladatelka Ceny Pavla Kouteckého, Jarmila Poláková.

„Věřím, že festival v Ústí nad Labem zapustil hlubší kořeny a děkuji za podporu městu a kraji,“ dodala.

Tématem letošního ročníku byla Absurdnost kolem nás – ať už se jedná businessu s chudobou, bizarnosti přístupu k migrační otázce nebo hrůznosti válečných konfliktů.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat