Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny Thálie za celoživotní mistrovství získali mimo jiné Zindulka a Županič

Kultura

  20:41aktualizováno  22:18
PRAHA - Herec Stanislav Zindulka v sobotu večer na jevišti Národního divadla v Praze obdržel prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Třiaosmdesátiletý člen pražského Činoherního klubu ji převzal za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště. Herecká asociace udělila 15 výročních cen.

Stanislav Zindulka převzal Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství foto: ČTK

„Když jsem se dozvěděl o ocenění, napadlo mě, jakou by měl radost táta a jak pyšná by byla moje milovaná profesorka Vlasta Fabianová,“ řekl Zindulka. Za svůj nejvýznamnější divadelní počin považuje to, že se v 57 letech vydal z bezpečí brněnského angažmá do určité nejistoty v Praze.

Prvním, kdo v sobotu večer na jevišti Národního divadla v Praze převzal Thálii, byla členka Západočeského divadla v Chebu Pavla Janiššová. Dostala cenu určenou činoherci do 33 let, kterou dotuje Nadace Munzarových.

Ceny Thálie, ilustrační foto.
Cenu Thálie za ženský výkon v kategorii opereta, muzikál a jiný hudebně...

Zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie byl poctěn dramaturg a divadelní choreograf Petr Weigl známý filmovými adaptacemi oper a hudebních děl. Ocenění za celoživotní operní mistrovství převzal basista Dalibor Jedlička, který byl 45 sezon členem souboru Národního divadla. Cenu za celoživotní baletní mistrovství převzal tanečník Pavel Ždichynec.

Cenu Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v oboru opera a muzikál získal muzikálový herec a zpěvák Ladislav Županič, který patří i mezi špičkové dabéry. Thálii za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla byl oceněn Jiří Vyšohlíd, který se uplatňuje v inscenacích královéhradeckého souboru DRAK. Činoherní ceny Thálie převzali Zora Valchařová Poulová ze roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů Klicperova divadla Hradec Králové a Radim Madeja za herecký výkon v komorní inscenaci Novecento (1900) v mladoboleslavském divadle.

V operním oboru zazářili Iordanka Derilová, cenu převzala za roli Renaty v opeře Ohnivý anděl v Národním divadle moravskoslezském Ostrava, a Jaroslav Březina, který byl Thálií oceněn za roli Laci Klemeně v opeře Její pastorkyňa v Národním divadle Brno.

V baletním oboru získala cenu Kristýna Němečková za sólo v choreografii Jacopa Godaniho Reflections on the Fate of Human Forms, nastudované Baletem pražského Národního divadla v rámci triptychu Ballettissimo. Za stejnou roli v sobotu odpoledne obdržela Výroční cenu čtenářů portálu Opera Plus. V mužské kategorii zvítězil Viktor Konvalinka za titulní roli v inscenaci Chaplin v Národním divadle moravskoslezském Ostrava.

Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony předvedené v roce 2015.

Přehled oceněných umělců:

Činohra:

Ženský výkon: Zora Valchařová Poulová (role Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů, Klicperovo divadlo, Hradec Králové)

Mužský výkon: Radim Madeja (role Tima Tooneyho ve hře Alessandra Baricca Novecento (1900), Městské divadlo, Mladá Boleslav)

Opera:

Ženský výkon: Jordanka Derilovová (role Renaty v opeře Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Mužský výkon: Jaroslav Březina (role Laci Klemeně v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa, Národní divadlo Brno)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:

Ženský výkon: Karolina Gudasová (role Wendly Bergmanové v muzikálu Probuzení jara (Spring Awakening), Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Mužský výkon: Jan Kříž (role Michala v muzikálu Děti ráje, Bobycentrum, Brno)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:

Ženský výkon: Kristýna Němečková (sólový výkon v inscenaci Reflections on the Fate of Human Forms v rámci programu Ballettissimo, Národní divadlo, Praha)

Mužský výkon: Viktor Konvalinka (sólový výkon v inscenaci Decadance, Národní divadlo, Praha)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:

Pavla Janiššová, Západočeské divadlo Cheb

Ceny za celoživotní dílo:

Cena Thálie 2015 za celoživotní činoherní mistrovství: Stanislav Zindulka

Cena Thálie za celoživotní operní mistrovství: Dalibor Jedlička

Cena Thálie za celoživotní taneční mistrovství: Pavel Ždichynec

Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla: Jiří Vyšohlíd, Východočeské loutkové divadlo DRAK

Cena Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta: Ladislav Županič

Zvláštní cena Kolegia 2015: Petr Weigl, filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg

Muzikálová a operetní porota ocenila Karolínu Gudasovou, která ztvárnila Wendly Bergmanovou v Probuzení jara v plzeňském divadle J.K. Tyla a Jana Kříže za roli Michala v muzikálu Děti ráje v brněnském Bobycentru.

Moderátorem večera v přímém přenosu České televize a stanice Českého rozhlasu Dvojka byl podesáté plzeňský herec a režisér Antonín Procházka. Ceny Thálie udělila Herecká asociace už potřiadvacáté.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...