Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny klasické hudby znají své vítěze. Ocenění získali houslista Vodička i Česká filharmonie

Kultura

  22:38
Praha - Houslisté Jiří Vodička a Milan Al-Ashhab i Česká filharmonie patří mezi vítěze ceny klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018. Ceny třetího ročníku v sobotu v přímém přenosu České televize předali v pražském Obecním domě. Večer moderoval hudební publicista Jiří Vejvoda. Jediné české ceny určené hudebníkům klasické hudby byly předávány v jedenácti kategoriích.

Houslista Jiří Vodička převzal ocenění v kategorii Sólistický výkon. foto: ČTK

„Jsem přesvědčen, že letošní výsledky vypovídají o vysoké úrovni současné klasické hudby a její světlé budoucnosti. Ocenili jsme úspěšné soudobé skladatele i hudebníky, ale také hudební tělesa nebo instituce, které dlouhodobě formují dobré jméno české kultury u nás a ve světě,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

Cenu klasické hudby mohou získat Plachetka, Pecková či Kahánek

Ocenění za sólistický výkon získal houslista Jiří Vodička díky svému vystoupení na novoročním koncertě České filharmonie 2018 v pražském Rudolfinu. Z vítězství v kategorii komorní výkon se radovalo Bennewitzovo kvarteto a křišťálovou trofej za vokální výkon si odnesl uznávaný Pražský filharmonický sbor, který byl zároveň poctěn i speciální Cenou České televize. Prvenství v kategorii orchestrální výkon obhájila Česká filharmonie, letos za provedení Symfonie č. 2 c moll Gustava Mahlera pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova.

I letos vybírala odborná porota tvořená sopranistkou Gabrielou Beňačkovou, klarinetistou a pedagogem Jiřím Hlaváčem, houslovým virtuózem Václavem Hudečkem, klavíristou a pedagogem Ivanem Klánským a skladatelem Ondřejem Soukupem nejvýraznější nahrávku roku v klasické hudbě. Nad nominovanými novinkami Martinů Voices nebo Czech Ensemble Baroque zvítězil Baborák Ensemble a jeho nahrávka Wolfgang Amadeus Mozart: Koncertantní symfonie.

Ocenění za celoživotní přínos obdrželi operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr...
Ocenění v kategorii Talent roku převzal Milan Al-Ashhab.

Oproti loňskému ročníku, který neměl laureáta trofeje za soudobou kompozici, se z této ceny tentokrát těšil skladatel Kryštof Mařatka. Nejzajímavější crossover projekt nabídla podle poroty varhanice a zpěvačka Katta s autorským projektem Vox Organi. Triumfovala nad zavedenými jmény, jakými jsou kapela Čechomor nebo producent Floex.

Talentem roku se stal šestadvacetiletý český houslista Milan Al-Ashhab, nositel první ceny v prestižní soutěži Fritze Kreislera konané ve Vídni.

Už na konci loňského listopadu porota oznámila, že cenu za celoživotní přínos obdrží operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík. „Oba laureáti patří mezi neodmyslitelná jména české klasiky. Ocenění za celoživotní přínos vnímáme jako naši formu poděkování za to, co všechno pro tuzemskou kulturu udělali,“ podotkl Besser.

Křišťálová trofej za propagaci České hudby v zahraničí včetně přízviska International Ambassador of Czech Music poputuje k prestižnímu hudebnímu nakladatelství Bärenreiter, celosvětově největšímu dodavateli notových materiálů české hudby.

Galavečer Classic Prague Awards 2018 se uskutečnil ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Během večera se představila Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Petra Vronského, koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček a čtveřice talentovaných dětských hudebníků Klára Gibišová, Vilém Jirsa, Adam Klánský a Jan Vobořil. Podrobné výsledky a informace se nacházejí na www.classicpragueawards.eu.

Autor: