Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šanci na Thálii mají Tereza Dočkalová, Eva Salzmannová i Lucie Bílá

Kultura

  13:50
PRAHA - Herečky Tereza Dočkalová a Veronika Khek Kubařová, jejich kolegové Daniel Bambas či Martin Finger, zpěvačky Lucie Bílá a Natálie Grossová či operní pěvkyně Kateřina Kněžíková mají nominace na výroční Ceny Thálie 2017.

Tereza Dočkalová foto: Divadlo pod Palmovkou/David Turecký

Herecká asociace laureáty vyhlásí v sobotu 24. března v Národním divadle už popětadvacáté. Moderátorem přímého přenosu České televize bude Václav Moravec.

Tereza Dočkalová
Daniel Bambas

Šéfové porot činohry, opery, baletu, v muzikálu a operetě oznámili dnes na tiskové konferenci v Praze jména 24 umělců nominovaných za mimořádné výkony na 16 jevištích mateřských scén či soukromých produkcí. Do metropole směřuje devět a do krajů 15 nominací. Pětkrát se v nominacích objevili umělci z Národního divadla moravskoslezského (NDM) z Ostravy. Třikrát oslovily porotce výkony na jevišti libereckého Divadla F. X. Šaldy, po dvou nominacích mají Národní divadla z Prahy a Brna.

herečka tereza dočkalová píše pravidelně blok pro lidovky.cz

V činohře má naději na Thálii vedle Dočkalové (za roli Nory v Ibsenově dramatu pod Palmovkou) a Kubařové (Katja v konverzačním dramatu Interview v Dejvickém divadle) také Eva Salzmannová za výkon v monodramatu s názvem Jasno lepo podstín zhyna na jevišti MeetFactory. Mezi muži vedle Bambase (za výkon v inscenaci Krás(k)a na scéně v Mladé Boleslavi) a Fingera (v titulní roli ústecké inscenace Homo Faber) to je i Robert Finta, který v Ostravě dominuje inscenaci Teď mě zabij.

V opeře zaujaly Markéta Cukrová (Láska na dálku, NDB), Maida Hundeling (Otello, NDM) a Kateřina Kněžíková (Nápoj lásky, NDB). Z pěvců pak Svatopluk Sem (La traviata, Jihočeské divadlo), Andrij Škurhan (Panna orleánská) a Titusz Tóbisz (Její pastorkyňa) - oba v Divadle F. X. Šaldy.

Z baletních a tanečních výkonů byly nominovány členka souboru Lenka Vagnerová and Company Praha Fanny Barrouquére (sólo v inscenaci Amazonky), Nikola Márová v baletu Svěcení jara v ND a Barbora Šulcová (O Malcao de Amor, NDM). Mezi muži pak turecký tanečník Burak Serkan Cebeci za D’Artagnana ve Třech mušketýrech v NDM a Australan Rory Ferguson v Liberci za ztvárnění Pavla Maliny v baletu Petrolejové lampy - Obrazy z Jilemnice. Konkuruje jim Ondřej Vinklát (Svěcení jara, ND).

V muzikálové kategorii by mohla Thálii převzít Lucie Bílá (Sestra v akci, Hudební divadlo Karlín), Natálie Grossová (Ples upírů, Goja Music Hall) či Katarína Hasprová (Rebecca, NDM). Z jejich kolegů mají naději Peter Pecha (Rocky, Dark style agency), Pavel Režný (West Side Story v Plzni) a Daniel Rymeš (Chaplin, Městské divadlo Brno).

Podle prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepky se bude letos udělovat 15 Thálií - vedle osmi v jednotlivých oborech i pět za celoživotní mistrovství včetně loutkářství, dále Cena kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění a cena pro činoherce do 33 let.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat