Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Černobílé mrazení. Na festivalu v Benátkách se představí snímek Nabarvené ptáče

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul. foto: BIOSCOP

Na filmovém festivalu v Benátkách se v pondělí uskuteční novinářská projekce snímku Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Tato adaptace stejnojmenného románu amerického spisovatele polsko-židovského původu Jerzyho Kosińského znamená soutěžní účast české kinematografie na jednom z největších filmových festivalů po 25 letech.
  12:00

Zatím posledním českým snímkem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, hlavní ocenění tam získal v roce 1947 film Siréna režiséra Karla Steklého.

Oficiální veřejná projekce filmu Nabarvené ptáče je na programu 3. září. V hlavní soutěži soupeří celkem 21 filmů, mimo jiné vesmírné drama Ad Astra (Ke hvězdám) režiséra Jamese Graye v hlavní roli s Bradem Pittem, historické drama J’accuse (Žaluji) režiséra Romana Polanského či snímek The Laundromat (Prádelna) režiséra Stevena Soderbergha.

Harvey Keitel. Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav...
Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.

Mezinárodní filmový festival v Benátkách 28. srpna oficiálně zahájila projekce soutěžního francouzsko-japonského filmu La Vérité (Pravda) režiséra Hirokazua Kore’edy. V předvečer zahájení bylo na programu promítání československého erotického filmu z roku 1933 Extase.

Nabarvené ptáče

Festival se koná do 7. září. Mezi hlavní ceny patří Leone d‘Oro (Zlatý lev), který je udílen nejlepšímu filmu, a cena Coppa Volpi, která patří nejlepšímu herci a nejlepší herečce. Zlatého lva za celoživotní dílo na letošním filmovém festivalu v Benátkách dostal španělský oscarový režisér Pedro Almodóvar.

V tematické sekci Horizonty, která je zaměřena na nové trendy kinematografie, bude poprvé soutěžit český film, a to krátký animovaný snímek režisérské dvojice z FAMU Michaely Mihályi a Davida Štumpfa Sh_t Happens.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat