Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká filharmonie uvede ve světové premiéře Franzův Radobyl

Kultura

  14:51
PRAHA - Dvousté výročí narození českého básníka Karla Hynka Máchy si připomene Česká filharmonie. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní světová premiéra skladby Radobyl od Vladimíra Franze, kterou pro orchestr na objednávku zkomponoval. Koncerty proběhnou 4. a 5. listopadu.

Vladimír Franz - hudební skladatel a malíř, vedoucí Kabinetu scénické hudby na Divadelní fakultě AMU foto: Lidové noviny

Koncert doplní i další skladby inspirované Máchovou tvorbou a jeho výraznou osobností - kantáta Máj od Josefa Bohuslava Foerstera a poslední velké dílo Vítězslava Nováka Májová symfonie. Filharmoniky bude řídit Ondrej Lenárd.

Výtvarníka, skladatele, dramatického umělce a kunsthistorika Franze inspirovaly ke vzniku patnáctiminutové skladby Máchovy poutě po Čechách.

Chtěl vytvořit portrét Máchy jako složitého člověka. Skladbu pojmenoval po hoře Radobýl na Litoměřicku, která je spjata se vznikem Máje a také s básníkovou smrtí. "Je to zhuštěná forma a paradoxně pro mne byla těžší, než kdybych komponoval symfonii. Všechno totiž muselo mít jasnější a výraznější pointy, což bylo náročnější," řekl Franz.

Bicí a hlas Otakara Brouska staršího
Tematický materiál skladby je s výjimkou introdukce odvozen a konfrontován se základním motivem M-Á-C-H-A. Ve skladbě jsou bohatě zastoupeny bicí nástroje, nechybí ani piano. Franz byl prý při volbě nástrojů vázán i tím, jaké kompozice po Radobylu následují - Foersterův Máj a Novákova Májová symfonie.

Ve Foersterově kantátě Máj, v níž se skladatel inspiroval třetím zpěvem ze sbírky Máj, líčícím loučení hlavního hrdiny s rodnou zemí, zazpívá barytonista Ivan Kusnjer a mužská část Pražského filharmonického sboru. Mluveným slovem doprovodí herec Otakar Brousek starší.

Novákova Májová symfonie shrnuje celou skladatelovu tvorbu, a proto se v ní vyskytuje celá řada citací z jeho děl. Komponoval ji v roce 1943 a k textové předloze posloužily kromě Máchových textů i verše Vítězslava Hálka a Františka Branislava. V premiéře pak zazněla krátce po skončení druhé světové války v podání České filharmonie vedené Rafaelem Kubelíkem. Sólové party v symfonii budou patřit sopranistce Pavle Vykopalové a tenoristovi Tomáši Černému, které doplní Pražský filharmonický sbor.

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...