Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Česká' komise rozhodla, zpívat a tančit budou Plzeňáci

Kultura

  22:15
PRAHA - Městem kultury 2015 se za Českou republiku stane Plzeň. Ostrava vyšla naprázdno.

Plzeň slaví, v roce 2015 bude evropským městem kultury foto: ČTK

Do dupy, spravedlnost neexistuje. To si asi nemysleli jen lidé, kteří si přišli včera odpoledne na ostravské náměstí poslechnout rozhodnutí komise, koho doporučí za evropské město kultury 2015. Komise vybrala Plzeň.

Před komisi včera předstoupily oba městské týmy, nejprve v jedenáct Ostrava, pak v jednu Plzeň. Měly půl hodiny na vlastní prezentaci, pak měla komise hodinu na vlastní otázky. Poté se komisaři odebrali k hlasování. Ve čtvrt na pět vyhlásil předseda komise, sir Bob Scott, výsledek – Plzeň.

Na dvoraně vypukl jásot plzeňské strany. Výsledek hlasování byl šest ku pěti ve prospěch Plzně, tedy nejtěsnější možný. Hlasování je tajné a těžko spekulovat, jak který komisař hlasoval. Původně komise měla být třináctičlenná, obvykle převládají zahraniční zástupci, nyní to bylo naopak: v komisi bylo šest představitelů z České republiky, pět z Evropské unie. Dva komisaři nepřijeli. Jak kdo hlasoval, se asi opravdu nedozvíme, skutečností je, že už před rokem bylo slyšet, že výběr české části komise nahrává Plzni. Otevřeně řečeno: netajil se tím Čestmír Kopecký, šéf ostravského týmu.

Konečné rozhodnutí padlo, přečtěte si, jaké byly reakce:

Nicméně hlasování je právoplatné a evropským městem kultury 2015 se stane Plzeň. Bude jím společně s belgickým valonským městem Mons. Kdyby člověk chtěl pustit fantazii na špacír, mohl by si představovat, že dvě bývalá hornická "černá" města by byla přece jen na Evropu příliš. Plzeň je město, které šlo pod vedením energické Yvonny Kreuznannové do soutěže s jasným záměrem a plánem, s profesionální image, se znalostí evropského úřednického newspeaku, dokonce s papežovým požehnáním. Uměli dobře načasovat kampaň: minulý týden se předvedli s interiéry od Adolfa Loose, které slíbili zpřístupnit. Na poslední chvíli se vytasili s Entropou Davida Černého.

Plzeň je na rozdíl od Ostravy město snáze definovatelné, je přirozeně ohraničené a přehledné. Má, opět na rozdíl od mladé Ostravy, bohatou historii, řadu architektonických památek. A je na dosah Prahy a na skok do bohaté eurozóny. Stejně jako Ostrava už to není jen průmyslové město a stále více se přibližuje západoevropskému standardu: krásný vypulírovaný střed, nudná měšťanská předměstí, chudinské čtvrti, které do města jako by nepatřily.

To se o Ostravě úplně říci nedá: stále je to město výrazně "východní", a přitom kosmopolitní, ovšem jiným způsobem než bohatá města na Západě. Etnika se tam mísí z jiných důvodů než pro multikulturní malebnost: lidé tam přišli za prací, která byla tak tvrdá, že na nějakou kulturu tam nebyl nikdo zvědavý. Právě proto tam tak kvalitní vznikala, protože musela být vyvzdorována a musela před Ostraváky obstát.

Plzni lze k jejímu úspěchu gratulovat. Titul Evropské město kultury lze pojmout jako poněkud směšnou hurá evropskou formalitu, zníž něco kápne, přinejmenším prémie jeden a půl milionu eur, což také není k zahození. Anebo se to může vzít vážně, jako příležitost udělat život veselejším a radostnějším. O to nakonec v té kultuře jde hlavně. Snad to v Plzni vezmou za správný konec.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat