Datum uvedení seriálu Česká televize (ČT) zatím neoznámila. Rozsáhlý projekt zavádí diváky do roku 1919, kdy do Luhačovic po ukončení školy přijíždí dvojice mladých strážců zákona, které zde čeká jejich první působiště. „Má role je chlapec z lepších poměrů, který do Luhačovic trochu utíká před svojí rodinou a zároveň se v době končící první světové války vyhýbá i vojenské službě,“ uvedl ke své postavě Martin Donutil. Ten se bude spolu s Robertem Hájkem v každém z dílů věnovat dvěma případům.
Soud zakázal šíření slovenské televize Markíza. Do Česka smí jen omezená verze |
V každé epizodě budou dva uzavřené kriminální případy, ale na větším prostoru se rozvíjejí i další dějové linky. Podle autora projektu Petra Boka se nejedná o klasický epizodní seriál, ale o plastičtější vyprávění, které je umožněno osmdesátiminutovou stopáží každého dílu. „Jednotlivé případy vycházejí ze zločinů příznačných pro překotnou a v mnohém drsnou dobu těsně po první světové válce, pro niž byla typická chudoba a dramatické osudy ovlivněné válečným konfliktem,“ podotkl Bok.
Vedle ústřední dvojice mladých četníků a Pavla Zedníčka coby jejich zkušeného kolegy se v seriálu objeví Karel Dobrý, Jiří Langmajer, Robert Jašków, Pavla Tomicová, Alena Mihulová, Igor Bareš nebo Vica Kerekešová.
Seriál vznikal nejen v Luhačovicích, ale i v Lesním Hlubokém na Brněnsku, kde byla vybudována filmová četnická stanice, na mnoha místech Vysočiny, v Prostějově, okolí Znojma, v Brně nebo Praze. Vyžádal si 200 natáčecích dnů, 160 herců, 1500 komparzistů a téměř 1600 kostýmů. „Střídali jsme různá prostředí, využívali historická vozidla, a to zdaleka nejen auta, ale i bryčky, kočáry a nejrůznější povozy,“ dodal režisér Arichtev.
Příslušníci prvorepublikového četnictva již byli hrdiny tří řad seriálu Četnické humoresky, který patří k nejúspěšnějším projektům brněnského studia veřejnoprávní televize. Na obrazovce se postupně 39 epizod objevilo v letech 2000 až 2007. Poslední příběhy brněnské pátrací stanice natočila po smrti režiséra Antonína Moskalyka v lednu 2006 jeho dcera Pavlína. Hlavními postavami byli Tomáš Töpfer jako vrchní strážmistr Arazím a Ivan Trojan v roli štábního strážmistra Jarého.
Příběhy Četnických humoresek jsou inspirovány skutečnými případy a osudy mužů v četnické uniformě. Autoři seriálu navázali na úspěch seriálu Hříšní lidé města pražského z konce 60. let či o dvacet let mladšího Moskalykova projektu Panoptikum města pražského.