Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České filmy v Torontu: na festival míří série HBO Pustina a Václavův snímek Nikdy nejsme sami

Kultura

  16:00
Film Nikdy nejsme sami režiséra a scenáristy Petra Václava bude začátkem září uveden na prestižním festivalu v Torontu v sekci Contemporary World Cinema. Ve světové premiéře bude na festivalu uveden také nový kriminální seriál Pustina z produkce HBO Europe režisérů Ivana Zachariáše a Alice Nellis.

Zuzana Stivínová v sérii Pustina. foto: HBO Europe

Film Petra Václava měl premiéru na letošním Berlinale v sekci Forum, odkud si odnesl i cenu čtenářů Tagespiegel. Následně byl uveden na několika mezinárodních festivalech.

„Torontský festival je významnou branou na severoamerický kontinent a společně s festivalem v Sundance patří k nejvýznamnějším na světě. V loňském roce zde byl v oficiálním programu uveden krátký film Ondřeje Hudečka Furiant a koprodukční snímky Koza Ivana Ostrochovského a Eva Nová režiséra Marka Škopa,“ uvedla pro ČTK Markéta Šantrochová z Českého filmového centra. Podle ní tak pokračuje úspěšná a stoupající tendence účasti českých filmů na prestižních filmových akcích nejen v Evropě. Jen v letošním roce uspěly české snímky v ohromné konkurenci, byly uvedeny v Sundance, Berlíně, Cannes, v Šanghaji a mnoha dalších festivalech.

Karel Roden ve filmu Nikdy nejsme sami.

Lenka Vlasáková ve filmu Petra Václava Nikdy nejsme sami

Film Nikdy nejsme sami má osm hlavních hrdinů se zdánlivě bezvýchodnými osudy, jejichž životy se protínají ve vesnici kdesi na severu Čech. Václav sám ho označil za poněkud maniodepresivní, avšak má i komediální prvky. Ukazuje, že nikdo nemůže být sám a prožívá svět většinou skrze někoho druhého. Do českých kin vstoupil 7. dubna, na plátně se v něm objevil například Karel Roden či Lenka Vlasáková.

České filmové centrum v Torontu letos poprvé oficiálně funguje i ve společném evropském stánku - pod hlavičkou European Film Promotion bude ČR společně s smi dalšími evropskými zeměmi prezentovat český film. Podpoří aktivně i prezentaci filmů.

Pustina v mezinárodní premiéře

V Torontu bude uvedeno také kriminální drama Pustina, které je po historické minisérii Hořící keř (2013) již o druhým počinem z originální produkce HBO Europe, který si zde odbude premiéru před mezinárodním publikem.

První dvě epizody minisérie byly v rámci sekce Zvláštní uvedení promítnuty již v červenci na 51. MFF v Karlových Varech. Osmidílné kriminální drama scenáristy Štěpána Hulíka a režisérů Ivana Zachariáše a Alice Nellis bude mít na HBO premiéru letos v říjnu.

Dramatický příběh začíná událostí, která změní život všem členům semknuté vesnické komunity v Severních Čechách. Když se starostka Pustiny, Hana Sikorová, ocitne na vrcholu svého boje proti velké těžební společnosti, která se chce dostat k velkým zásobám hnědého uhlí a nabídnout obyvatelům obce vysoké odstupné výměnou za opuštění jejich domovů, zmizí její čtrnáctiletá dcera Míša. Pátrání po dceři Hanu po letech mírumilovného soužití s ostatními přivede k pochybnostem ohledně celé komunity, která se pod vlivem událostí začíná rozpadat a ukazovat svou pravou tvář.

V hlavních rolích se představí Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Jan Cina, dále Eva Holubová, Štěpán Benoni, Petra Špalková, Leoš Noha, Roman Skamene a také výrazné mladé talenty Oskar Hes a Janek Gregor, ztvárňující chovance diagnostického ústavu.

Jaroslav Dušek v sérii Pustina.
Ze série Pustina.
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat