Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko-makedonský film Ocas ještěrky usiluje o nominaci na Oscara

Kultura

  7:00
PRAHA - Česko-makedonský film Ocas ještěrky, který společnost Falcon uvedla do kin letos v lednu, je navržen do nominací na Oscara v kategorii Neaglicky mluvený film. O volbě rozhodla Makedonská asociace filmových profesionálů.

Ocas ještěrky foto: FalconReprofoto

Podle Kateřiny Bílkové z Falconu se tak Ivo Trajkov ocitá v této situaci podruhé. K nominaci na zlatou sošku udělovanou Americkou akademií filmových umění a věd byl navržen i za svůj snímek Velká voda z roku 2003. Ocas ještěrky, který se na mezinárodní scéně pohybuje pod anglickým názvem Wingless, má za sebou letos účast na mezinárodním festivalu v Montrealu a také na přehlídce v albánském městě Durres.

Dosud největší úspěch makedonské kinematografie na Oscarech zaznamenal v polovině 90. let režisér Milčo Mančevski, jehož snímek Před deštěm byl vybrán do finálové nominace; nakonec však musel ustoupit rusko-francouzskému dramatu Unaveni sluncem Nikity Michalkova.

Širší divácký okruh
Režiséra Iva Trajkova na scénáři Stanislava Klimenta a Alana Smisíka zaujalo téma střetu svobodné vůle jedince s předurčeným osudem, stejně jako vyústění křehkého příběhu v možnost a schopnost člověka předurčenost změnit. Jeho cílem bylo projekt s parametry "art-filmu" směrovat i na širší divácký okruh.

Hlavní role ve filmu Ocas ještěrky ztvárnili David Švehlík a Karel Zima. První jako muž, jemuž se rozpadlo manželství a přišel o práci, jeho životní perspektivy, představy a možnosti se náhle vychýlí. Zima se objevil v roli anděla.

Další festivalová uvedení ve výhledu
V nominacích na Oscara by se mohl Trajkovův snímek teoreticky ocitnout vedle Najbrtova Protektora, kterého na toto ocenění navrhla Česká filmová a televizní akademie. Nominace na prestižní ocenění nejen v kategorii Nejlepší cizojazyčný film budou oznámeny 2. února příštího roku. Vyhlášení vítězů 82. ročníku bude 7. března.

Najbrtův Protektor, který vznikl v produkci společnosti Negativ a v koprodukci České televize a společností UPP a Soundsquare, vstoupil do českých kin koncem září ve třiadvaceti kopiích. Mezinárodní premiéru bude mít v říjnu na MFF v Londýně. Podle producenta Pavla Strnada jsou ve výhledu další festivalová uvedení, například v Denveru a v Palm Springs.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!