Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českou vesnicí zmítají dějiny. Režisér Bohdan Sláma natáčí Krajinu ve stínu

Kultura

  14:00
BOŘICE - Režisér Bohdan Sláma natáčí své první historické drama. Záměrně černobílý snímek vypráví příběh skutečné venkovské genocidy, která probíhala v pohraniční oblasti Vitorazska v období 30–50. let minulého století. Snímek se dostane do českých kin na jaře 2020.

Foto z natáčení, Snímek Krajina ve stínu (2019). Režie: Bohdan Sláma. foto: Bontonfilm

Krajina ve stínu je kronikou třiceti let jedné vesnice. V popředí příběhu stojí osud rodiny Veberových, která po válce přichází o hlavu rodiny (Stanislav Majer). Matka v podání Magdalény Borové tak musí sebe i své děti chránit sama. Nastává čas, kdy je potřeba si vybrat, jestli je člověk Čech, Němec, nebo Rakušan.

Foto z natáčení, Snímek Krajina ve stínu (2019). Režie: Bohdan Sláma.
Foto z natáčení, Snímek Krajina ve stínu (2019). Režie: Bohdan Sláma.

„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Příběh vypráví o postavách, které navzdory všemu nerezignují, dokážou neztratit své lidství, a to z nich činí hrdiny. Některé aspekty těchto situací se opět vracejí a to nás musí neustále vést k pozornosti a ostražitosti. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ říká režisér Bohdan Sláma.

Vývoj a přípravy filmu trvaly osm let, první klapka padla 16. února 2019 na Kozákově v Českém ráji. Byl to jediný, kdy se štáb pohyboval mimo obec Bořice a její nejbližší okolí, kde pobývá nyní a plánuje zde pokračovat v natáčení až do začátku června. Charakteristice vyprávění filmaři přizpůsobili i výtvarné pojetí - film vzniká jen v černobílé verzi. 

Krajina ve stínu

Režie: Bohdan Sláma
Scénář: Ivan Arsenjev
Kamera: Diviš Marek
Hrají: Magdaléna Borová, Bára Poláková, Stanislav Majer, Csongor Kassai, Petra Špalková, Zuzana Kronerová nebo Pavel Nový.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat