Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český galerista expanduje do Číny

Kultura

  16:30
PEKING/PRAHA - Pražský galerista Zdeněk Sklenář plánuje na podzim otevřít v čínském Pekingu vlastní galerii.

Vznikající galerie Czech China Contemporary v Pekingu foto: Reprofoto

Výstavu českého umělce Milana Grygara v čínském Muzeu současného umění otevře v neděli pražský galerista Zdeněk Sklenář. V Pekingu již v minulosti uspořádal tři výstavy v tamní Národní galerii, na podzim plánuje otevřít ve městě vlastní galerii. V Číně spatřuje stále rostoucí potenciál jak mezi publikem, tak mezi tamními umělci.

Zdeněk Sklenář se svými výstavními aktivitami pronikl do Číny v roce 2005, kdy v Národním muzeu umění v Pekingu (National Art Museum of China, NAMOC) vystavil knihu s reprodukovaným souborem kreseb Františka Kupky v exkluzivním provedení podle tradice čínské knižní kultury.

Po první výstavě Kupkových děl Sklenář vystavil před třemi lety ve stejné instituci kresby a obrazy českého malíře Zdeňka Sklenáře (1910 až 1986), svého strýce, jemuž se čínské umění a pobyt v Číně v 50. letech stal celoživotní inspirací. Zatím poslední čínskou výstavou Sklenáře mladšího byla minulý týden ukončená expozice děl Bohuslava Reynka nazvaná Český moderní samotář, v neděli zahájí v Muzeu současného umění (Today Art Museum) výstavu Milan Grygar - Světlo, zvuk, pohyb.

Budova české galerie prý připomíná lostosový květ

Vyvrcholením Sklenářových dosavadních aktivit má být galerie Czech China Contemporary (CCC) v Pekingu. "Češi tam budou moci představovat své umění, bude tam také možnost pořádat rezidenční pobyty," plánuje galerista.

Galerie CCC vznikla z iniciativy manželů Strakových. Jiří Straka je český malíř a sinolog dlouhodobě žijící v Číně, jeho žena Kchun-jing Straková je galeristkou. CCC vyrostla ve čtvrti, kde vznikají galerie reprezentující západní země a umělce, zatím se v ní nachází přes tři stovky muzeí a galerií. CCC zahrnuje dvě patra galerií a prostor pro rezidenční pobyty, horní patro plánují Strakovi obývat.

Železobetonový skelet je obložený tmavě šedými cihlami.

Dům v Pekingu vznikl podle návrhu architekta Zdeňka Fránka a je jeho první zahraniční realizací. Železobetonový vyzdívaný skelet je obložený tmavě šedými cihlami typickými pro Čínu. Čelní stěna budovy je prohnutá, má připomínat lotosový květ. Uprostřed hladké zdi je otvor, který podle učení feng-šuej symbolizuje radost, štěstí a proudění peněz. V jednom z atrií vzniká zenová zahrada s kašnou podle návrhu Václava Ciglera.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...