Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český jazz, skupina Points a Jaromír Honzák, slaví úspěchy v zahraničí

Kultura

  11:43
PRAHA - Mladý český jazzový kvartet Points dosáhl historického úspěchu vítězstvím v prestižní soutěži mezinárodního jazzového festivalu ve španělském Getxu. Jde o prvního českého účastníka této soutěže, který cenu získal.

Points foto: archiv PointsReprofoto

Porota vybírá z velkého množství dodaných nahrávek a vybraný úzký okruh finalistů pozve k živému soutěžnímu vystoupení v rámci festivalu. Finále se v minulosti z českých formací zúčastnili např. Ondřej Pivec Organic Quartet a Trio Davida Dorůžky.

Points, existující teprve od loňského roku, hrají ve složení Luboš Soukup (saxofon), Miroslav Hloucal (trubka), Tomáš Liška (kontrabas) a Tomáš Hobzek (bicí). Kapela, která na základě vítězství ve Španělsku získala pozvání na několik evropských festivalů a byla též zařazena do soutěže Jazz Hoeilaart, nedávno natočila ve studiu Sono Records debutové album, které v únoru 2010 vydá vydavatelství Animal Music.

Just Plain Folks
Další úspěch slaví český jazzový guru Jaromír Honzák. Ten byl za své album A Question To All Your Answers (Čechách získalo cenu za nejlepší jazzové album roku 2007) aktuálně nominován na cenu "Nejlepší instrumentální jazzové album" v mezinárodních hudebních cenách "Just Plain Folks". Ty se konají od roku 2000 jednou za dva roky a množstvím posuzované hudby se staly největší hudební soutěží světa.

Jsou jedinečné v tom smyslu, že rozhodovací proces mají v rukou dobrovolníci z řad hudebních profesionálů i hudebních fanoušků a až do výsledných nominací je celý proces anonymní. V tomto ročníku bylo posouzeno přes 42 000 desek ze 160 zemí světa. Ceny "Just Plain Folks" mají zcela nekomerční charakter. Účast je zdarma a účelem výběru je pouze nalézt zajímavou hudbu ze všech koutů světa. Závěrečný ceremoniál s vyhlášením vítězů proběhne 29. srpna v americkém Nashvillu.

Dva dny poté, 31. srpna, oslaví Jaromír Honzák své 50. narozeniny speciálním koncertem v Paláci Akropolis za účasti 25 hostů a při té příležitosti pokřtí i své nové album Little Things.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!