Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český jazz, skupina Points a Jaromír Honzák, slaví úspěchy v zahraničí

Kultura

  11:43
PRAHA - Mladý český jazzový kvartet Points dosáhl historického úspěchu vítězstvím v prestižní soutěži mezinárodního jazzového festivalu ve španělském Getxu. Jde o prvního českého účastníka této soutěže, který cenu získal.

Points foto: archiv PointsReprofoto

Porota vybírá z velkého množství dodaných nahrávek a vybraný úzký okruh finalistů pozve k živému soutěžnímu vystoupení v rámci festivalu. Finále se v minulosti z českých formací zúčastnili např. Ondřej Pivec Organic Quartet a Trio Davida Dorůžky.

Points, existující teprve od loňského roku, hrají ve složení Luboš Soukup (saxofon), Miroslav Hloucal (trubka), Tomáš Liška (kontrabas) a Tomáš Hobzek (bicí). Kapela, která na základě vítězství ve Španělsku získala pozvání na několik evropských festivalů a byla též zařazena do soutěže Jazz Hoeilaart, nedávno natočila ve studiu Sono Records debutové album, které v únoru 2010 vydá vydavatelství Animal Music.

Just Plain Folks
Další úspěch slaví český jazzový guru Jaromír Honzák. Ten byl za své album A Question To All Your Answers (Čechách získalo cenu za nejlepší jazzové album roku 2007) aktuálně nominován na cenu "Nejlepší instrumentální jazzové album" v mezinárodních hudebních cenách "Just Plain Folks". Ty se konají od roku 2000 jednou za dva roky a množstvím posuzované hudby se staly největší hudební soutěží světa.

Jsou jedinečné v tom smyslu, že rozhodovací proces mají v rukou dobrovolníci z řad hudebních profesionálů i hudebních fanoušků a až do výsledných nominací je celý proces anonymní. V tomto ročníku bylo posouzeno přes 42 000 desek ze 160 zemí světa. Ceny "Just Plain Folks" mají zcela nekomerční charakter. Účast je zdarma a účelem výběru je pouze nalézt zajímavou hudbu ze všech koutů světa. Závěrečný ceremoniál s vyhlášením vítězů proběhne 29. srpna v americkém Nashvillu.

Dva dny poté, 31. srpna, oslaví Jaromír Honzák své 50. narozeniny speciálním koncertem v Paláci Akropolis za účasti 25 hostů a při té příležitosti pokřtí i své nové album Little Things.

Autoři:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...